Turecko, Rusko a Írán 'využijí svého vlivu', společně budou dohlížet na příměří v Sýrii

Rozhovory o Sýrii, které se uskutečnily v kazašské metropoli Astaně, v úterý skončily, a to dohodou Ruska, Turecka a Íránu. Státy vytvoří mechanismus monitorování porušování příměří v zemi. Informoval o tom kazašský ministr zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleppo, Sýrie

Aleppo, Sýrie | Zdroj: Reuters

Rusko, Turecko a Írán využijí svého vlivu, aby posílily klid zbraní v Sýrii. Jak přesně by mechanismus měl fungovat, kazašský ministr zahraničí neuvedl, poznamenala agentura AP.

Zmocněnec OSN rozhovory v Astaně ocenil, za pozitivní je označila i Moskva. Syrští povstalci ale se závěrečným prohlášením spokojeni nejsou. Vadí jim, že dokument legitimizuje vojenskou roli Íránu v Sýrii.

Islámský stát znovu devastuje historické památky v Palmýře. Poničil amfiteátr z 2. století

Číst článek

Dokument uvádí, že všechny tři země budou pokračovat ve společném úsilí bojovat proti Islámskému státu a stoupencům teroristické sítě Al-Káida v Sýrii. Vyzývá rovněž syrské povstalce, aby se distancovali od radikální skupiny Fronta dobytí Sýrie (bývalá Fronta an-Nusra napojená na Al-Káidu). Dokument také dodává, že jednání v Astaně připravila další, tentokrát politické rozhovory o Sýrii, které se mají uskutečnit v Ženevě 8. února.
Teherán, Moskva a Ankara se rovněž shodly, že syrský konflikt nemá vojenské řešení, a podpořily ochotu opozice účastnit se únorových jednání ve Švýcarsku.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který se schůzky rovněž účastnil, rozhovory ocenil. Uvedl, že politický proces by měl pokračovat na únorovém jednání v Ženevě. Hlavním hráčem v souvislosti s tímto politickým procesem podle něj zůstává OSN.

Rozpolcené město: Aleppo rozdělila politika, ekonomika a nakonec válka

Číst článek

Zástupce syrské vlády Bašár Džaafarí řekl, že kazašská jednání pomohla upevnit již téměř měsíc trvající příměří v této blízkovýchodní zemi. Označil je proto za úspěšná s tím, že by mohla v budoucnosti vést k širšímu dialogu mezi Syřany.

"Konečně máme dokument, na kterém jsme se všichni shodli," řekl o závěrečném společném prohlášení. Vyjádřil se rovněž k probíhajícím bojům - syrská vláda bude pokračovat v ofenzivě v oblasti údolí Barada nedaleko Damašku. Důvodem je fakt, že "teroristické skupiny" tam kontrolují hlavní zdroj vody pro syrskou metropoli. Prý za tím stojí skupiny napojené na Al-Káidu. Postalci ale popírají, že by tito radikálové v oblasti působili.

Rebelové naopak se závěrečným prohlášením z rozhovorů spokojeni nejsou. "Írán má na svědomí množství vojenských ofenziv, které vedou k násilnému odsunu tisíců Syřanů. Toto komuniké přitom roli Íránu legitimizuje," uvedl jeden ze členů povstalecké delegace. Podle jiného bylo Turecko při jednáních slabé a nepodařilo se mu protlačit do dokumentu více požadavků z pozice rebelů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme