Turecko zvýšilo odhad zásob plynu ve svém černomořském nalezišti, oznámil Erdogan

Turecko zvýšilo odhad zásob zemního plynu ve svém nalezišti v Černém moři na 405 miliard metrů krychlových poté, co nejnovější těžební průzkum odhalil dalších 85 miliard metrů krychlových. Oznámil to prezident země Recep Tayyip Erdogan. Podle agentury Reuters byl nález mohl snížit závislost Turecka na dovozu plynu z Ruska a dalších zemí.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Daniel Leal-Olivas | Zdroj: Reuters

Erdogan v srpnu uvedl, že naleziště Sakarya obsahuje 320 miliard zemního plynu. „Zásoby, které jsme objevili v Černém moři, jsou dosud největším zdrojem uhlovodíků v naší zemi,“ prohlásil podle deníku Daily Sabah s tím, že naleziště se nachází v hloubce 4775 metrů.

Plavidlo pro průzkumnou těžbu Fatih učinilo objev asi 185 kilometrů od břehů severozápadního Turecka. Již před zvýšením odhadu analytici uváděli, že se jedná o významný objev, který je jeden z největších na světě v letošním roce.

Turecko stáhlo z vod u Kypru průzkumnou loď Yavuz. Mohlo by to přispět ke zmírnění napětí

Číst článek

Podle Erdogana bude loď Fatih od příštího měsíce pokračovat v hloubení dalších vrtů v okolí naleziště. Do oblasti míří i další průzkumná loď Kanuni.

Pokud bude Turecko schopno plyn z tohoto naleziště komerčně těžit, objev by mohl změnit dosavadní závislost země na dovozu z Ruska, Íránu a Ázerbájdžánu. Ankara s těžbou počítá od roku 2023.

Zdroj Reuters obeznámený se situací uvedl, že do roku 2025 by se z naleziště mohlo vyčerpat na 15 miliard metrů krychlových ročně. Turecko rovněž očekává, že díky nálezu bude mít výhodnější pozici při uzavírání dlouhodobých kontraktů na dovoz plynu ze zahraničí.

Turecko provádí těžební průzkum také ve východním Středomoří. Naráží přitom na kritiku od Řecka a Kypru, podle nichž těžba ve sporných vodách odporuje mezinárodnímu právu.

EU několikrát Turecku pohrozila sankcemi, naposledy na začátku října, kdy se členské země evropského bloku na summitu shodly, že trest by měl přijít v případě, že se Ankara nevyvaruje „jednostranných provokací“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme