Turecko se pokouší zastavit krveprolití v Sýrii

Turecko se dnes pokusí změnit kurs vládní politiky v sousední Sýrii. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu chce v Damašku přimět syrský režim k zastavení krvavých represí vůči opozici. Syrský prezident Bašár Asad na předchozí podobné výzvy z Ankary nereagoval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie, protivládní protesty

Sýrie, protivládní protesty | Zdroj: ČTK

Teď se má Davutoglu pokusit o úspěch za situace, kdy syrská armáda od rána pokračuje v nových operacích proti vzbouřeneckému městu Dajt az-Zór na východě země. Předchozí jednání přitom žádný úspěch nepřinesla.

„Syrská strana vždy Turecku slíbila, že se v podstatě vše změní a že bude opravdu naslouchat a bude měnit vše k demokratické cestě, ale tak se vůbec nestalo,“ vysvětluje spolupracovnice Rádia Česko v Turecku Julie Urbišová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Julie Urbišová rozebírá dopady návštěvy tureckého ministra v Sýrii

Někteří komentátoři podotýkají, že Davutoglu může uspět tam, kde zatím nezabraly pohrůžky západních mocností. Také turecký premiér Erdogan prý chápe vyslání svého ministra zahraničí jako poslední varování. Výsledek jednání je ale značně nejistý.

„Vůbec nedokážeme odhadnout, co nastane, máme jeden jediný náznak. Když přes média Turecko vzkázalo Sýrii, že se tam chystá a že chce opravdu naposledy varovat, tak se ozvala poradkyně prezidenta Asada s tím, že na rázné turecké poselství přijde stejně rázná syrská odpověď. To znamená – máme jakési náznaky toho, že zřejmě nějaké snahy Turecka vyslyšeny nebudou,“ domnívá se Urbišová.

Turecku došla trpělivost

Pokud by ovšem Asad znovu odmítl apely svého dosavadního spojence, Ankara by prý mohla zavést rázné sankce nebo dokonce zapojit svou armádu do ochrany syrských civilistů.

Hospodářské sankce a embarga by měla na syrský režim vážný dopad, protože obě země jsou ekonomicky značně provázané. I pokud vyjednávání selže, Turecko ale neplánuje vstoupit do ozbrojeného konfliktu se svým sousedem.

Vztahy Turecka a Sýrie se za posledních 10 let výrazně zlepšily, Ankara se proto dlouho bránila proti Damašku rázněji zakročit.

„Evropská unie už embarga uvalila a Turecko stále chtělo být se Sýrií jaksi loajální, protože je tam kontinuita dobrých vztahů za poslední roky. I dnešní schůzka je asi důkazem, že Turecku opravdu dochází trpělivost,“ vysvětluje Urbišová.

Podpora syrským uprchlíkům

Turecko otevřeně označuje krizi v Sýrii za věc své domácí politiky. Do Turecka už před boji uprchly tisíce Syřanů. U hranic se teď nachází 7 uprchlických táborů, kde je podle humanitárních organizací celkem klidná situace.

Za rozhodnutím vlády stojí i turecká veřejnost, která organizuje sbírky pro syrské uprchlíky a svou podporu jim vyjadřuje i dalšími způsoby. Mnoho Turků má totiž v Sýrii příbuzné, a proto se jich situace velmi dotýká.

Země mají společenou hranici dlouhou skoro 900 kilometrů a v Ankaře navíc panují obavy, že Damašek může naplno obnovit podporu kurdským rebelům bojujícím proti turecké vládě.

Václav Pešička, Břetislav Tureček, Julie Urbišová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme