Turecko se přiblížilo příznivému posudku EK

Ankara a Brusel dnes zahlazovaly spor, který komplikoval turecké ambice stát se členem Evropské unie. Atmosféra se vyostřila po té, co se v tureckém parlamentu kvůli snaze kriminalizovat nevěru zaseklo schvalování nového trestního zákoníku. Právě ten je přitom pro unii stěžejní zárukou toho, že Turecko přiblíží evropským standardům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Verheugen, Erdogan, Prodi | Zdroj: ČTK

Už jen třináct dní zbývá do okamžiku, kdy Evropská komise vydá klíčovou zprávu o tom, jak Turecko splňuje kritéria členství. Její vyznění přitom výrazně ovlivní fakt, jestli Ankara do té doby přijme nebo nepřijme nový trestní zákoník.

Dnes přivezl premiér Recep Tayyip Erdogan do Bruselu důležitou novinku. Jak řekl, kvůli celé věci tuto neděli 26. září mimořádně zasedne turecký parlament. "Parlament se sejde na mimořádné schůzi, aby projednal tři záležitosti. Jednou z nich bude i trestní zákoník," uvedl Erdogan.

Jak Českému rozhlasu potvrdil zdroj z Evropské komise, Erdogan slíbil, že v neděli klíčová reforma 78 let starého trestního zákoníku projde. Kontroverzní dodatek o trestu za nevěru tam přitom prý podle tureckého premiéra nebude.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme