Turecko se zřejmě chystá k úderu proti Islámskému státu v Sýrii

Proti radikálům z hnutí Islámský stát možná brzy vojensky zasáhne také Turecko, které posílilo pozice své armády na hranicích se Sýrií. Přeshraniční úder proti bojovníkům Islámského státu ale ještě musí schválit parlament. Vláda o svolení k zásahu požádá zítra. Iráckým pozemním jednotkám se za podpory leteckých útoků mezitím zřejmě podařilo zastavit postup džihádistů na Bagdád.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká armáda posiluje pozice na turecko-syrské hranici

Turecká armáda posiluje pozice na turecko-syrské hranici | Zdroj: Reuters

Bojovníci z Islámského státu se podle očitých svědků přiblížili během dne na vzdálenost několika kilometrů od Bagdádu. Mluvčí jedné britské charitativní organizace, která v Iráku působí, dokonce řekl britskému deníku Independent, že jsou ani ne 2 kilometry od města.

Podle dostupných informací se ale hlavní boje odehrávají dál od irácké metropole. Spojenecké nálety se v noci zaměřily na pozice rebelů v provincii Anbár a také na několik ropných polí kontrolovaných džihádisty v Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turecko se zřejmě připravuje na větší roli v boji proti islámskému státu. O podrobnosti se zajímala redaktorka Tea Parkanová

Aktivisté tvrdí, že americké letectvo zasáhlo také obilné silo v Manbidži na severu Sýrie. Při útoku zemřelo několik civilistů. Pilot zřejmě zaměnil objekt s původně zamýšleným vojenským cílem.

Zatímco se spojenci v čele se Spojenými státy snaží získat do koalice zformované proti Islámskému státu další členy, irácká armáda se pokouší posílit své jednotky.

List New York Times píše, že nabírá vojáky i důstojníky, kteří dezertovali při rychlém letním postupu radikálů. V oblasti Kurdistánu a Bagdádu se prý dohromady přihlásilo přes 10 tisíc mužů.

Podle pozorovatelů ale situace na bojišti nenapovídá tomu, že se spojencům daří Islámský stát oslabit. Jeden z členů Islámského státu řekl v rozhovoru pro stanici CNN, že výsledek bombardování pozic radikálů je bezvýznamný a zřízení chalífátu na území Iráku a Sýrii přinejlepším zdrží.

Turečtí vojáci hlídají hraniční přechod na turecko-syrské hranici | Foto: Reuters

CNN mluvila také s mužem, který podle svých slov z Islámského státu vystoupil kvůli některým praktikám jeho bojovníků. Řekl, že nesouhlasí s brutalitou, kterou hnutí prosazuje své myšlenky. Kromě toho ale také prohlásil, že těžištěm skupiny jsou cizinci.

Aktivity svých občanů spojené s islamistickými radikály se evropské vlády snaží vystopovat a zabránit jim. V Antverpách už začal proces se 46 Belgičany, kteří čelí obvinění z členství v teroristické islámské organizaci a verbování dobrovolných bojovníků do války v Sýrii. Většina z nich je ale souzena v nepřítomnosti. Podle úřadů odjelo do Sýrie bojovat až 400 Belgičanů.

bre, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme