Turecko dopravilo 42 tanků na okupovaný sever Kypru. Porušilo tím americký a německý zákaz

Turecko v tajnosti přepravilo do okupované části severního Kypru 42 tanků Leopard 2A4. Stroje německé výroby se nachází jen deset kilometrů od Nikósie, metropole Kyperské republiky. Informoval o tom v pátek turecký server Ahval s odvoláním na řecká média.

Ankara/Nikósie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý tank Leopard 2A4 (ilustrační foto) | Foto: böhringer friedrich | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 2.5,©

Tanky a munici na ostrov dopravily dvě lodě, které vypluly z tureckého přístavu Edirne. Tento krok se příčí zákazu amerického Kongresu a německé vlády na ostrov převážet zbraně vyrobené v těchto dvou zemích, napsal řecký týdeník To Vima.

‚Světlo na obloze a tři hlasité exploze.‘ Na Kypr dopadl blíže neurčený předmět, mohlo by jít o raketu

Číst článek

Napětí mezi Tureckem a Kyperskou republikou se v uplynulých dvou měsících vystupňovalo kvůli sporům ohledně těžby zemního plynu ve východním Středomoří. U kyperského pobřeží provádí průzkumné vrty už dvě turecké lodi.

Ankara tradičně hájí zájmy Severokyperské turecké republiky, která vznikla na severu ostrova v roce 1974, kdy tam Turecko vyslalo vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat.

V jižní části ostrova je mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Nikósie tvrdí, že výzkumné vrty Ankary nerespektují výlučnou ekonomickou zónu Kyperské republiky a požádalo Evropskou unii, aby vůči Turecku zaujala tvrdší pozici. Podle Ankary mají na nerostné bohatství nárok Turecko i Turci ze severní části ostrova.

Rozdělený Kypr. Žlutě – část země okupovaná Tureckem, šedě – mezinárodně uznávaná republika, zeleně – nárazníková zóna Organizace spojených národů, červeně – britské základny na ostrově

null

null

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme