Turecko si poprvé v historii připomíná oběti holocaustu

Mezinárodní den památky obětí holocaustu si dnes poprvé v historii oficiálně připomíná i největší muslimská země – Turecko. Vzpomínkový obřad se uskuteční v největší istanbulské synagoze Neve Šalom.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rušných ulicích Istanbulu

V rušných ulicích Istanbulu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Na akci, která začíná v půl sedmé večer, se sejdou zástupci turecké židovské obce s hlavním rabínem, istanbulský primátor a další představitelé. Kromě toho bude velká část složena z kulturního programu. V synagoze bude uspořádána výstava na téma holocaust a promítat se bude i dokument o osvobození koncentračního tábora Osvětim.

Hlavní istanbulský rabín s primátorem také symbolicky společně zapálí svíčku na památku všech obětí holocaustu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Turecka hovoří spolupracovnice ČRo Julie Urbišová

Podle spolupracovnice Českého rozhlasu Julie Urbišové se dají dnešní turecké oslavy chápat jako pozitivní krok vůči menšinám, alespoň vláda prý chce, aby to tak vypadalo. „Turecký ministr zahraničí prohlásil, že dnešní svět se musí vracet do historie a připomínat si i holocaust, aby k podobným činům už nedocházelo,“ říká.

Jak dodává, menšiny – a často i křesťané – v Turecku často narážejí na různé překážky a zákazy a akce je tedy rozhodně úspěch. Podle některých jsou prý ale oslavy předzvěstí předvolební kampaně, parlamentní volby čekají Turecko letos v létě.

O dni holocaustu se v Turecku dnes mluví i v souvislosti s filmem Údolí vlků-Palestina, který zpracovává zásah izraelského komanda na tureckou loď loni v květnu. Snímek je pokračováním série, která zachycuje současná konfliktní témata, kde figuruje Turecko.

Neetický film se musel přesunout

Právě dnes měl mít premiéru v Německu, byla ale zatím zrušena. Podle oficiálních informací je problém v distribuční společnosti, která chtěla film zpřístupnit od šestnácti let, s čímž úřad nesouhlasil. Podle recenzentů je však film hodně antisemitský a protiizraelský a uvedení ve slavný den by prý bylo nezodpovědné a neetické.

V současné době se turecké vztahy k Izraeli velmi zhoršily právě po květnovém zásahu Izraele na tureckou loď. „V tomto případě má země ve svých občanech velkého zastánce. Mezi lidmi panuje přesvědčení, že Turci byli napadeni bez varování a Izrael se často stává tématem různých diskuzí. Hovory pak často sklouzávají ke stereotypům a to už nemá daleko k antisemitismu,“ říká Urbišová.

Příčinou by prý mohl být i fakt, že téma židovství a holocaustu se v Turecku, narozdíl od zemí střední Evropy, příliš neprobírá.

Patricie Polanská, Julie Urbišová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme