Turecko sklidilo kritiku Evropské komise za přístup ke Kypru

Evropská komise kritizovala Turecko za nedostatečné reformy a za neochotu otevřít své přístavy lodím řecké části Kypru. Zatím ale nedoporučila přerušení vstupních jednání. V dnešní hodnotící zprávě uvedla, že doporučení ohledně dalších rozhovorů předloží summitu Evropské unie v polovině prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

komisař pro rozšíření Olli Rehn | Zdroj: ČTK

Otevřete své přístavy a letiště Kypru - to je zřejmě hlavní výzva, kterou si z dnes publikované zprávy má odnést Ankara. Evropská komise kritizovala také například pomalý postup reforem v justici, a svoboda slova není podle ní v Turecku zaručena podle evropských standardů. Spor okolo rozděleného Kypru ale zůstává hlavním problematickým bodem přístupových jednání Turecka a Ankara podle prvních reakcí svých představitelů nehodlá dál ustupovat.

Úplně spokojené ale nemůže být ani Chorvatsko. Podle komisaře pro rozšíření Olliho Rehna je sice ze všech zemí západního Balkánu nejvíce připravené, Brusel ale dává opakovaně najevo, že po lednovém vstupu Bulharska a Rumunska se musí unie nejprve reformovat, aby mohla kteroukoli další zemi přijmout.

Evropská komise v příštích letech s dalším rozšiřováním unie nepočítá. V hodnotící zprávě upozornila, že před dalším takovým krokem musí zreformovat své instituce. Problémy řešila evropská ústava, kterou zamítli loni v referendu Francouzi a Nizozemci. Předpokládá se, že jednání o náhradním řešení potrvá ještě nejméně dva roky.

Brusel nyní vede vstupní rozhovory jen s Tureckem a Chorvatskem, ale zpráva žádná data pro jejich vstup neuvádí. Kandidátskou zemí je také Makedonie. V různých stádiích přibližování k unii jsou Srbsko, Albánie, Černá Hora a Bosna a Hercegovina.

Marika Táborská, Vít Pohanka, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme