Turecko slaví první výročí zmařeného převratu. O práci přišlo dalších více než 7000 lidí

Rok od pokusu o státní převrat Turecko propustilo z práce přes 7000 dalších policistů, úředníků a učitelů. Ankara je podezřívá z kontaktů na údajného organizátora loňského pokusu o převrat. Za poslední rok skončily desetitisíce lidí ve vězení a přes 100 tisíc lidí přišlo o práci nebo dokonce o střechu nad hlavou.

Ankara/Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Istanbulem den před výročím prošel průvod s 2016 metrů dlouhou tureckou vlajkou. | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Policisté, vojáci, úředníci nebo učitelé. Všichni měli podle tamní vlády pomáhat údajnému osnovateli převratu, duchovnímu Fethullahu Gülenovi. Podle agentury AFP se sobotní počet propuštěných vyšplhal na více než 7300 - přes třetinu tvořili policisté.

V Turecku zatkli režiséra, který natočil film o Erdoganovi. Obvinili ho ze spojení s Gülenem

Číst článek

V Istanbulu visí u příležitosti ročního výročí pokusu o převrat billboardy a plakáty zobrazující turecký lid v boji s pučisty. Turecko se také připravuje na velké demonstrace.

Prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu symbolicky vystoupil mimo jiné v parlamentu ve stejné době, kdy byl v červenci 2016 bombardovaný. Otevře také památník obětem zmařeného vojenského převratu. 

Od loňského července turecký režim pozatýkal kvůli údajným vazbám na Gülenovo hnutí na 50 000 lidí a z práce propustil přes 150 000 osob, včetně třeba soudců. Vláda rovněž zkonfiskovala na tisícovku firem, které byly podle Ankary spojeny s nezdařeným pučem.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme