V Turecku začal soud s podezřelými z vraždy saúdského novináře Chášukdžího. Hrozí jim doživotí

V nepřítomnosti obžalovaných začal v pátek v Turecku proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy tureckého novináře Džamála Chášukdžího. Jde o Saúdské Araby a podle tureckého tisku pro ně prokuratura žádá nejvyšší možný trest – tedy doživotí. Chášukdží byl brutálně zavražděn v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chášukdžího tělo se ani dva roky po vraždě nenašlo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Mezi obžalovanými jsou i dva spolupracovníci saúdskoarabského korunního prince Mohameda bin Salmána. Proces s podezřelými se konal také v Saúdské Arábii, kde pět lidí dostalo trest smrti a tři byli odsouzeni k trestům vězení. Mohamedovy spolupracovníky – poradce Saúda Kahtáního a bývalého náměstka šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmada Asírího – ale soud osvobodil.

Místo muzea mešita? Turecký soud rozhodne o Erdoganově nápadu na přeměnu chrámu Hagia Sofia

Číst článek

V tureckém procesu jsou obviněni z podněcování k brutální vraždě. Chášukdžího synové později vrahům odpustili, což umožní odklad výkonu trestu. Jak napsala agentura AFP, i když může soud vynést tresty doživotí, půjde spíše o symbolické gesto, protože nikdo z obžalovaných v zemi není.

Chášukdží byl kritikem saúdskoarabských představitelů. Panuje přesvědčení, že korunní princ Mohamed bin Salmán o likvidaci přinejmenším věděl, pokud k ní sám nedal pokyn. To však bin Salmán popřel.

Důkazy z kamer

Istanbulská prokuratura zakládá svou obžalobu na analýze záznamů z mobilních telefonů podezřelých, z kamer na letišti a v blízkosti konzulátu či na výpovědích svědků.

Nejméně šest lidí zemřelo a dalších 50 se pohřešuje po potopení lodě s migranty v Turecku

Číst článek

Chášukdží si přišel na konzulát vyřídit doklady, aby se mohl oženit se svou tureckou snoubenkou Hatice Cengizovou, která na něj čekala venku. Mezi důkazovým materiálem je i výpověď Cengizové, která podle AFP byla při zahájení procesu přítomna spolu se zvláštní zpravodajkou OSN pro lidská práva Agnes Callamardovou.

Erol Önderoglu z turecké sekce organizace Reportéři bez hranic považuje proces v Turecku za šanci, že se Chášukdžímu dostane spravedlnosti, jelikož saúdskoarabská justice podle něj selhala.

Chášukdžího tělo se dodnes nenašlo a Cengizová doufá, že se při procesu vyjasní osud tělesných pozůstatků a prokážou důkazy proti vrahům. Ani ona nepovažuje proces v Saúdské Arábii za správně vedený a poukázala na to, že se konal v utajení a že rozsudky byly vyneseny bez udání jmen odsouzených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme