V Turecku se zranilo 16 000 muslimů při rituálním obětování zvířete. Svátkem končí velká pouť do Mekky

Na šestnáct tisíc lidí utrpělo v Turecku zranění, když v neděli při svátku obětování rituálně podřezávali zvíře. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tureckého ministra zdravotnictví Fahrettina Kocu. Muslimové po celém světě nyní slaví několikadenní svátek íd al-adhá. Rituály se provádějí i v saúdskoarabské Mekce, kde tímto svátkem končí velká pouť do Mekky.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakládání obětního zvířete do auta na trhu s dobytkem před svátkem Íd al-adhá v Istanbulu

Nakládání obětního zvířete do auta na trhu s dobytkem před svátkem Íd al-adhá v Istanbulu | Foto: Dilara Senkaya | Zdroj: Reuters

Podle tureckého ministra zdravotnictví dorazilo do zdravotnických zařízení po celém Turecku v neděli se zraněním kvůli obětování zvířete na 16 000 lidí, z toho asi 1270 v Ankaře, 840 v Istanbulu a 416 v Izmiru.

Koca uvedl, že ke zranění přispěla skutečnost, že rituální obětování neprovádějí profesionální řezníci.

Agentura AFP připomněla, že loni bylo během svátku obětování, který trvá tři až čtyři dny, takto zraněno na 30 000 lidí.

O svátku íd al-adhá, známém také jako íd al-kabír (velký svátek), si muslimové připomínají ochotu proroka Ibráhíma (biblického Abraháma) obětovat vlastního prvorozeného syna Bohu. Muslimové při tomto svátku porážejí zvířata, často ovce či kozy, většinu masa darují chudým.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme