Turecko a USA chtěly v Sýrii vytvořit bezpečnostní zóny, země to považuje za útok na svou svrchovanost

Dohodu Spojených států a Turecka o vytvoření bezpečnostní zóny na severovýchodě Sýrie Damašek vnímá jako otevřený útok na syrskou svrchovanost a celistvost státu. S odvoláním na sdělení syrské vlády o tom dnes informovala agentura Reuters. Turecko a Spojené státy ve středu oznámily, že se dohodly otevřít v Turecku společné operační centrum, které bude koordinovat ustavení bezpečnostní zóny v severní Sýrii. Obě strany o tom jednaly v Ankaře.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko chce společně s USA získat pod svou kontrolu pohraniční pás území, aby na něm nemohly působit ozbrojené milice Kurdů | Foto: Kurdishstruggle | Zdroj: CC BY 2.0

Vytvoření společného operačního centra za účelem spravování území na hranici s Tureckem Damašek podle zdroje ze syrského ministerstva zahraničí vnímá jako agresi vůči Sýrii ze strany Spojených států a Turecka, uvedla syrská státní agentura SANA. Zdroj zároveň nejnovější dohodu označil za „nebezpečnou eskalaci ohrožující mír a stabilitu v oblasti“.

Zatčení, unesení, nezvěstní. Informace o více než 100 tisících Syřanech nelze ověřit, říká tajemnice OSN

Číst článek

Podle tureckého ministerstva obrany má zóna fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly.

Turecko chce podle agentury AP společně s USA získat pod svou kontrolu pohraniční pás území východně od řeky Eufrat v šířce až 30 kilometrů. Podle představ Ankary na něm nebudou působit ozbrojené milice syrských Kurdů (YPG).

Ačkoli jde o spojence USA, které Kurdy podporovaly v boji proti Islámskému státu, Turecko milice řadí k teroristům a spojencům zakázané Strany kurdských pracujících a o ustavení této zóny usiluje už dlouho. Hrozilo dokonce ofenzivou do oblasti kontrolované oddíly YPG.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme