Damašek pošle na Kurdy ovládaný sever Sýrie armádu. Asadovi vojáci tam mají ‚čelit turecké agresi‘

Syrská armáda začne rozmisťovat své jednotky na severu země. Podle státní agentury SANA je cílem „čelit turecké agresi“. Kurdové už dříve pohrozili, že požádají o pomoc Rusko a Sýrii.

Ankara/Damašek (Aktualizováno: 21:27 13. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci Tureckem podporované Svobodné syrské armády

Příslušníci Tureckem podporované Svobodné syrské armády | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters s odvoláním na předního kurdského politika Ahmeda Sulejmana uvedla, že na ruské letecké základně Hmímím se v neděli mezi vládními a kurdskými představiteli uskutečnila jednání s cílem zastavit tureckou ofenzivu na severu Sýrie.

Zdroj blízký syrské vládě potvrdil, že schůzky mezi Damaškem a arabsko-kurdskými milicemi Syrské demokratické síly (SDF) se také uskutečnily už před zahájením turecké ofenzivy, ale i v jejím průběhu.

„Abychom čelili turecké agresi a zabránili jejímu pokračování, dosáhli jsme dohody se syrskou vládou o rozmístění armády podél syrsko-turecké hranice s cílem podpořit SDF,“ uvádí se v nedělním prohlášení kurského vedení, z něhož citovala AFP.

Původně agentury informovaly o tom, že Damašek už s rozmisťováním jednotek začal.

Libanonská televize Al-Majádín uvedla, že rozmístění vládních jednotek do severosyrských měst Manbidž a Kobani se uskuteční do 48 hodin.

Arabsko-kurdské milice SDF, jejichž nejvýznamnější část tvoří YPG, požádaly Damašek o pomoc i koncem loňského roku, kdy Turecko hrozilo zaútočit na město Manbidž a oblast západně od řeky Eufrat. Syrská armáda skutečně rozmístila své jednotky poblíž Manbidže, do samotného města však nevstoupila. Když se tehdy předpokládaný turecký útok neodehrál, sama se odtud stáhla.

35 kilometrů do vnitrozemí

V neděli odpoledne turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že turecká armáda se svými spojenci postoupí v ofenzivě až 35 kilometrů do syrského vnitrozemí. Německá kancléřka vyzvala Ankaru k okamžitému zastavení operace.

Erdoganovo prohlášení přišlo několik hodin poté, co Kurdové oznámili, že z tábora Ajn-Ísa uprchlo bezmála 800 rodinných příslušníků zahraničních bojovníků z takzvaného Islámského státu (IS).

Z tábora na severu Sýrie uteklo 800 cizinců s vazbami na džihádisty. Prioritou Kurdů je obrana před Turky

Číst článek

Tábor se nachází asi 35 kilometrů jižně od turecko-syrské hranice a podle agentury AP v něm bylo drženo kolem 12 000 lidí, které boje vyhnaly z jejich domovů, ale také asi tisícovka manželek a vdov po radikálech z IS a jejich děti.

Nad zprávami o útěku vyjádřila hluboké znepokojení humanitární organizace Save the Children. Přístavbu tábora obývalo 249 žen a 700 dětí spojených s Islámským státem. Podle organizace „děti zahraničních radikálů mohou být nyní ztraceny v chaosu“. Z dostupných zpráv podle Save the Children vyplývá, že v příslušném křídle tábora nejsou už žádné cizinky a „táborem projíždějí na motorkách cizí maskovaní muži“.

Evakuace Američanů

Na postup Turecka do syrského vnitrozemí zareagoval i Washington. Američtí vojáci podle agentury Reuters opustili město Ajn-Ísa. Šéf Pentagonu Mark Esper v rozhovoru pro televizi CBS řekl, že Spojené státy jsou připraveny evakuovat ze severu Sýrie kolem tisíce vojáků.

U hranic Sýrie pohřbili první oběti turecké ofenzivy. Místní nevěří, že boje rychle ustanou

Číst článek

Stažení vojsk z oblasti nařídil prezident Donald Trump. To otevřelo cestu pro tureckou ofenzivu proti tamním Kurdům. Podle Espera má Washington informace, že Turci plánují svůj útok rozšířit dál na jih a na západ.

Tureckému prezidentovi v neděli telefonovala německá kancléřka Angela Merkelová a vyzvala ho k okamžitému zastavení bojů. Telefonát se uskutečnil den poté, co Německo oznámilo, že přerušilo dodávky zbraní do Turecka. Ke stejnému kroku přistoupily i Norsko, Nizozemsko a Francie.

Na podporu Kurdů vyšlo do ulic několik stovek Izraelců, kteří demonstrovali před tureckým velvyslanectvím v Tel Avivu a v Jeruzalémě. Na svých transparentech se obraceli na Evropu a velké země jako Spojené státy, aby krveprolití učinily přítrž. Demonstrující Izraelci označili turecký útok v Sýrii za genocidu.

miz, sch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme