Kurdské milice opustily ‚bezpečnou zónu‘, oznámilo Turecko. Na situaci budou dohlížet vojenské hlídky

Syrští Kurdové dohodu o stažení od tureckých hranic plní. Odchod kurdských milic do vzdálenosti 30 kilometrů potvrdil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. V úterý večer vypršela lhůta stanovená rusko-tureckou dohodou. Moskva Ankaru informovala, že kurdské milice se v pohraničním pásmu už nenacházejí.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští proturečtí rebelové | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Z politických prohlášení Ankary a Moskvy se zdá, že všechno běží podle plánu, že turecký prezident dosáhl svého a že se kurdští ozbrojenci skutečně stáhli z celé 400 kilometrů dlouhé turecko-syrské hranice.

Erdogan opět hrozí, že pustí uprchlíky do Evropy. Nyní mají evropské země podpořit jeho záměr v Sýrii

Číst článek

Ruské ministerstvo obrany uvedlo i čísla – od hranic s Tureckem se podle něj stáhlo 34 000 příslušníků kurdských milic.

Podle jiných informací to tak jednoznačné není. Syrští povstalci, kteří bojují po boku Turecka a říkají si Syrská národní armáda, tvrdí, že se někteří kurdští ozbrojenci v oblasti stále nacházejí a že s nimi očekávají další střety.

Nyní mají v asi deset kilometrů širokém syrském pohraničním pásmu začít hlídkovat společné turecko-ruské vojenské hlídky. Mají dohlížet, aby se tam kurdští ozbrojenci nevraceli.

Jak Turecko, tak Rusko o této oblasti stále mluví jako o bezpečné zóně, kam chce Turecko vracet část ze skoro čtyř milionů syrských uprchlíků, kteří jsou v současnosti na jeho území. Na hranicích ale zřizuje svá stanoviště syrská státní armáda, která podléhá Bašáru Asadovi, což šance na jakýkoliv návrat uprchlíků výrazně snižuje.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme