Dva rozdílné světy, které dělí 50 kilometrů. Tureckého vnitrozemí se boje v Sýrii prakticky nedotýkají

Turecká ofenziva v Sýrii vyhnala podle OSN z domovů už na 160 tisíc lidí. Pokud bude vojenská operace pokračovat, je možné, že se počet uprchlíků zvýší až na 450 tisíc. Nejtvrdší boje se už šest dní vedou poblíž syrsko-tureckého pomezí. Lidé se tam bojí o své životy a ti, kteří můžou, odtamtud utíkají. Jen o několik desítek kilometrů dál ve vnitrozemí Turecka je ale klid.

Od zpravodaje z místa Sanliurfa (Turecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká Sanliurfa je od syrské hranice jen zhruba 50 kilometrů – od místa, kde se ozývají výbuchy, kde umírají civilisté a odkud utíkají lidé. Tady ale pokračuje rušný život. Místní nakupují na trzích, procházejí se v ulicích a setkávají se s přáteli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Život 50 kilometrů od hranic se Sýrií. Reportáž z tureckého města Sanliurfa.

Sevket je průvodcem a manažerem muzea v centru města. Je to komplex propojených budov. V několika místnostech lidem ukazuje, jak se žilo v tradičních tureckých domácnostech s hammamem a se společenskou místností, kde se scházela celá rodina.

Na úbytek návštěvníků si nestěžuje. Přicházejí jak místní, tak i lidé ze zahraničí – z Brazílie, z Afriky nebo z Kataru. Postarší muž s prošedivělým knírkem ale melancholicky vzpomíná na dobu před syrskou občanskou válkou před osmi lety, kdy mohl volně cestovat do Sýrie. Jezdíval například do syrského Aleppa nebo do Rakky.

Říká, že v Sýrii bývaly některé věci podstatně levnější než v Turecku. Přivážel si odtamtud čaj, cukr nebo třeba levný benzin. To už teď nemůže. Turecké ofenzivy v Sýrii se ale jako bývalý voják nebojí.

Na severu Sýrie vládne chaos, říká reportérka z místa. Ženy Islámského státu prchly a nikdo neví, kde jsou

Číst článek

Halil je bývalý novinář. Psal pro místní noviny, které ale po vojenském puči v roce 2016 zavřeli. Teď stálou práci nemá. Říká, že je pro něj velmi těžké se zorientovat v tom, co přesně se děje na turecké hranici. Sám tam nebyl a jediné informace, které prý má, jsou z televize. I když sám nemůže nic změnit, velmi prý soucítí s lidmi, kteří jsou v bezprostřední blízkosti bojů.

Nejtvrdší boje se vedou o pohraniční města Tall Abjad a Rás al-Ajn. Syrské demokratické síly se tam střetly s tureckými jednotkami a Ankarou podporovými oddíly syrských povstalců.

Obě znesvářené strany spolu bojují podél turecko-syrské hranice na pásu dlouhém zhruba 120 kilometrů. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jeho armáda v bojích neustane, dokud nezabezpečí okolí hranic.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme