Novinář zveřejnil zprávu o kritice turecké intervence v Sýrii. Soud mu uložil dva roky vězení

Soud v tureckém městě Bursa poslal do vězení na téměř dva roky novináře Ozana Kaplanoglua za to, že před třemi roky informoval na místním zpravodajském portálu o prohlášení občanských organizací, které odsoudilo tureckou vojenskou operaci na severu Sýrie. Žurnalista byl odsouzen za „šíření teroristické propagandy“. Informovala o tom o víkendu agentura Bianet.

Bursa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko (ilustrační fotka) | Foto: Marek Havlíček | Zdroj: Tatra kolem světa 2

Kaplanoglu, který je šéfredaktorem zpravodajského serveru BursaMuhalif.com, dostal podle agentury Bianet v pátek trest za zprávu z tiskové konference z konce ledna 2018.

Přítomní zástupci místních sdružení i politických stran odsoudili tureckou intervenci v oblasti syrského města Afrín ležícího asi 30 kilometrů od turecké hranice. Na tiskové konferenci byla přečtena deklarace nazvaná „Jsme na straně míru, nikoli války“.

Operaci turecké armády u Afrínu tehdy odsoudila řada nevládních organizací i v zahraničí. Ankara ji zdůvodnila bojem proti teroristům, za něž považuje syrské kurdské lidové obranné jednotky, protože podle ní spolupracují s tureckou organizací Strana kurdských pracujících (PKK) bojující za autonomii a práva Kurdů. Ti mají ve světě jediný autonomní region, a to v severním Iráku.

Pět vojáků a tři členové provládních milicí. Při nočních izraelských útocích v Sýrii zahynulo osm lidí

Číst článek

Lidové obranné jednotky nicméně v syrské občanské válce po boku mezinárodní koalice v čele s USA výrazně přispěly k potlačení teroristické organizace Islámský stát v Sýrii.

Ankara se operacemi u svých jihovýchodních hranic snaží z oblastí na severu Sýrie a Iráku vytlačit Kurdy, jejichž práva potlačuje i v Turecku.

Z oblasti Afrínu v roce 2018 vyhnaly boje turecké armády a jejích místních spojenců z povstalecké Svobodné syrské armády (FSA) na 300 000 Kurdů, odhadla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Místo nich Ankara do oblasti stěhuje syrské arabské uprchlíky.

„Tento verdikt je čistě politický. Není zločin hájit svobodu slova a už vůbec není zločin hájit mír,“ řekl po odsouzení novináře Kaplanoglua jeho advokát Özgür Özcan. Dodal, že se proti rozsudku odvolá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme