Z tábora na severu Sýrie uteklo 800 cizinců s vazbami na džihádisty. Prioritou Kurdů je obrana před Turky

Zhruba 800 cizinců s vazbami na takzvaný Islámský stát údajně uprchlo z tábora na severu Sýrie. Informuje o tom vedení kurdské samosprávy v oblasti, podle kterých útěk umožnil útok tureckých jednotek a jejich spojenců. Kurdské milice už dřív oznámily, že po zahájení turecké ofenzivy už pro ně hlídání věznic a sběrných táborů nebude prioritou. Místo toho budou bránit své území a obyvatele.

Bejrút (Aktualizováno: 13:36 13. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozidla turecké armády poblíž turecko-syrské hranice v provincii Sanliurfa v Turecku. | Zdroj: Reuters

Turecké síly a jejich syrští spojenci obsadili velké části města Sulúk ležícího zhruba deset kilometrů od syrsko-turecké hranice. O novém územním zisku turecké ofenzivy proti kurdsko-arabské koalici Syrské demokratické síly (SDF) na severovýchodě Sýrie v neděli informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

U hranic Sýrie pohřbili první oběti turecké ofenzivy. Místní nevěří, že boje rychle ustanou

Číst článek

Oznámila zároveň, že ze zajateckého tábora Ajn-Ísa uprchla asi stovka lidí, podle zdroje z tábora převážně žen a dětí radikálů z Islámského státu. 

Kurdsko-arabská koalice SDF informovala, že od soboty v boji proti turecké ofenzivě zemřelo 31 jejich vojáků. 

Syrští povstalci ze Syrské národní armády (FSA), bojující na straně Turků, zabili nejméně devět civilistů, včetně přední kurdské političky Hevrin Chalafové, uvedl dále SOHR.

An SDF commander has confirmed to me that the Ain Issa camp has fallen and all the detainees (a population of thousands that includes ISIS supporters, ISIS relatives and civilians) have fled. “An unbelievable mess,” the commander said. Latest message:

13:02 – 13. 10. 2019

6620 6734

Útok na civilisty

Devět civilistů bylo popraveno v různých momentech jižně od města Tall Abjad, uvedla Syrská organizace pro lidská práva v prohlášení. Podle kurdských sil byla mezi nimi i 35letá politička Chalafová a její řidič.

„Oba byli vytaženi z auta při útoku podporovaném Turky a popraveni bojovníky žoldáckých frakcí stojících na straně Turecka,“ citoval z prohlášení SDF list The Guardian. „Je to jasný důkaz toho, že turecký stát pokračuje ve své zločinecké politice vůči neozbrojeným civilistům,“ dodal deník.

Chalafová byla generální tajemnicí strany Budoucí Sýrie (Future Syria). Odborník na kurdskou politiku Mutlu Civiroglu označil její smrt za „velkou ztrátu“.

„Měla talent pro diplomacii, vždy se snažila účastnit setkání s Američany, Francouzi, zahraničními delegacemi,“ řekl.

Jakub Smetana, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme