Cholera, kontejnerová městečka i nouzový stav. Před měsícem zasáhlo Turecko a Sýrii zemětřesení

Je to přesně měsíc od jednoho z nejničivějších zemětřesení tohoto století. Otřesy na jihovýchodě Turecka v noci 6. února vyhnaly z domovů stovky tisíc lidí, desítky tisíc pod troskami domů zemřely.

Ankara/Damašek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2023-03-06t000000z_1_230306-083713_ale.JPG

Lidé, kteří se po zemětřesení ocitli bez domova, musí žít v provizorních stanech | Zdroj: Reuters

Ve 4.17 ráno zasáhlo jihovýchod Turecka a sever Sýrie zemětřesení. Otřesy dosáhly síly 7,8 stupně a byly historicky jedny z nejhorších v regionu. Ve 13.24 se celá situace opakovala. Zasažená oblast má 350 tisíc kilometrů čtverečních, což zhruba odpovídá velikosti Německa.

Následovaly další otřesy, které jsou v zemi cítit téměř doteď. Bylo jich okolo jedenácti tisíc, některé silné přes 6 stupňů. Počet obětí tak postupně rostl. Oficiální číslo se aktuálně pohybuje okolo 52 700 lidí, většina v Turecku. 

Vděk Turků, ale i řada nepříjemných zážitků. Čeští záchranáři se vrátili po deseti dnech z Turecka

Číst článek

V Sýrií se uvádí šest tisíc obětí, ale situace je ve státě složitější. Kvůli těžkému ověřování nemusí být údaj věrohodný. Jde o páté nejsmrtelnější zemětřesení od začátku 21. století. Na místě probíhala velká humanitární operace na záchranu přeživších pod troskami, které se zúčastnil i český USAR tým.

„V postižených oblastech pomáhají většinou místní organizace a jednotlivci, ale potřebných je obrovské množství. Bez humanitární pomoci na vyšší úrovni a v širokém měřítku se zřejmě na všechny nedostane,“ upozorňovala zaměstnankyně týmu Lékařů bez hranic týden po zemětřesení.

Pomoc je pořád nutná

Humanitární pomoc je ale potřeba i měsíc od katastrofy. V celém regionu je v současnosti 1,5 milionu lidí bez domova. Situaci zpočátku zhoršovalo chladné počasí. Lidé teď bydlí ve stanech. Existuje 162 kontejnerových městeček, otevřené jsou zazimované hotely nebo ubytovny. Často opomíjená je psychologická pomoc.

Turecko zatklo 184 lidí v souvislosti se zemětřesením, jedná se o stavební dodavatele či majitele domů

Číst článek

Agentura AFP například přinesla příběh muže, který se po zemětřesení bojí každého šustnutí. Každou noc se budí, obává se dalšího zemětřesení.

Celkově je situace výrazně horší v Sýrii, kde dvanáct let trvá občanská válka. Otřesy navíc zasáhly opozicí ovládané území. V zemi se začala šířit cholera, proto je počet obětí v Sýrii pravděpodobně vyšší.

V Turecku a Sýrii probíhají nyní odklízecí a demoliční práce. Čtyři miliony budov jsou poškozené, část spadla sama, část je určena ke zbourání. Škody jsou vyčísleny na 750 miliard korun. Turecká vláda slibuje rychlé obnovení všech postižených míst, v zemi ale bude platit nouzový stav ještě další dva měsíce.

Lidé jsou nespokojeni například s pomalou humanitární pomocí vlády. Někteří si stěžují na nedodržování stavebních pravidel, které bylo vládou částečně amnestováno. Prezidentské a parlamentní volby se blíží, jejich termín chtěl prezident Recep Tayyip Erdogan posunout, ale chyběla opora v ústavě i politická podpora.

Už teď můžeme říct, že zemětřesení mělo i politické dopady. Jak velké, se dozvíme po volbách, které proběhnou 14. května.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme