Turecko kvůli nákupu ruského protiraketového systému S-400 nedostane americké Patrioty

Spojené státy definitivně stáhly nabídku prodat Turecku svůj protiraketový systém Patriot. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo zahraničí USA. Důvodem je rozhodnutí Ankary pořídit si ruský systém S-400, jehož první dodávku už Moskva realizovala.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy definitivně stáhly nabídku prodat Turecku svůj protiraketový systém Patriot (ilustrační snímek) | Zdroj: Flickr

Nákup ruských raket vyvolal roztržku mezi Washingtonem a Ankarou a vedl k tomu, že Spojené státy vyřadily Turecko z programu spolupráce ve výrobě zbraní, zejména letounů F-35.

Podle Pentagonu jsou systémy S-400 nekompatibilní s výzbrojí NATO a pro stíhačky F-35 mohou být nebezpečné.

„Vytrvale jsme Turecko upozorňovali, že možnost prodeje Patriotů skončí, budou-li rakety S-400 dodány. Platnost nabídky vypršela,“ řekl novinářům vysoký činitel ministerstva obrany USA.

Podle amerických médií Ankara trvala na tom, že v rámci nákupu raket Patriot převezme i práva k jeho výrobě. To Pentagon odmítl a nákup se neuskutečnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme