Turecko varovalo Sýrii před západní vojenskou intervencí

Pokud se Západ rozhodne řešit syrskou krizi vojenskou intervencí, Turecko by mohlo takovou akci podpořit. S odvoláním na turecké oficiální zdroje o tom píše blízkovýchodní tisk. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v týdnu jednal se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Tlumočil mu postoj Turecka, které údajně ztrácí se Sýrií trpělivost a nebude prý bránit Západu ve vojenském úderu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu | Zdroj: Reuters

Podle tureckého deníku Hürriyet původně Ankara naléhala na západní mocnosti, aby daly Asadovi čas k uskutečnění slibovaných reforem. Teď už prý ale Damašek zašel s potlačováním protestů tak daleko, že nemůže na dosavadní přátelství Turecka spoléhat.

Jak řekl poradce tureckého prezidenta Abdullaha Gülla iráckému deníku az-Zamán, sama Ankara na Sýrii nezaútočí a nedovolí ani Západu, aby k takové akci využil tureckého území. K mezinárodní koalici se ale může Turecko postupně připojit - nejprve stažením velvyslance a hlavně zmrazením rozsáhlých ekonomických aktivit v sousední zemi.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme