Turecká vláda odvolala starosty tří kurdských měst. Nahradili je guvernéři jmenovaní Erdoganem

Turecká vláda zbavila funkcí starosty tří velkých měst na jihovýchodě země, kteří byli v březnových volbách zvoleni za prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP). Informovala o tom v pondělí místní média s odvoláním na ministerstvo vnitra. To jako důvod uvedlo, že starostové měst Van, Diyarbakir a Mardin podporovali kurdské separatisty. Strana HDP označila odvolání za další nedemokratické uzurpování moci.

Tento článek je více než rok starý.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Odvoláni z úřadu byli starosta Diyarbakiru Adnan Selçuk Mizrakli, Mardinu Ahmet Türk a starostka Vanu Bedia Özgökçeová, jejich funkce převzali guvernéři příslušných provincií, kteří jsou na rozdíl od volených úřadů starostů jmenováni prezidentem na doporučení ministra vnitra.

‚Mohu to vyřešit, jsem si tím jist.‘ Vězněný vůdce Öcalan řekl, že Kurdové nepotřebují vlastní stát

Číst článek

Místní média v pondělí zveřejnila záběry z okolí zmíněných radnic, u nichž policie postavila uzávěry a hlídkuje u nich s obrněnými vozy.

Ministerstvo vnitra rovněž informovalo, že policie v pondělí provedla rozsáhlou operaci, během níž pozatýkala kvůli podezření ze spolupráce s PKK (Stranou kurdských pracujících) 418 lidí ve 29 provinciích, zejména v Diyarbakiru, Mardinu a Vanu.

Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zbavila úřadů za poslední tři roky už více než stovku starostů zvolených za prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP). Vláda označuje tuto stranu za politické křídlo Strany kurdských pracujících, což HDP odmítá.

Věznění kurdských politiků

PKK, považovaná Ankarou, EU i USA za teroristickou organizaci, vede od 80. let minulého století ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku i dalších oblastech obývaných Kurdy.

V posledních letech skončilo také ve vězení několik poslanců HDP, které turecká vláda viní z podpory terorismu kvůli údajnému napojení na PKK. Za mřížemi je několik let i bývalý šéf HDP Selahattin Demirtaş, odsouzena byla i druhá šéfka strany Figen Yüksekdagová.

Kritiku a velký mediální ohlas si vysloužila turecká vláda na podzim 2016, kdy během čistek ve státní správě po pokusu části armády o puč v červenci téhož roku sesadila z funkcí třicítku starostů, zejména na kurdském jihovýchodě. Jako důvod rovněž uvedla jejich napojení na PKK.

Některé ze starostů i zatkla, například starostku Diyarbakiru Gültan Kişanakovou. Kroky Ankary tehdy vyvolaly v ulicích protesty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme