Turecká vláda kvůli úsporám zakázala institucím kupovat noviny. Svaz novinářů svolává protest

Turecká vláda v rámci úsporných opatření zakázala státním institucím kupovat noviny, podle opozice tak ale půjde jen o nepatrnou úsporu, navíc v situaci, kdy se buduje už třetí prezidentská rezidence. Opatření kritizoval i turecký svaz novinářů (TGS), který kvůli tomu na čtvrteční poledne oznámil v několika městech, včetně Istanbulu a Ankary, protest. Informoval o tom ve středu opoziční server Duvar.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká vláda kvůli úsporám zakázala státním instituce kupovat noviny. Aktuálně přitom probíhá výstavba třetí rezidence prezidenta Erdogana (na snímku) | Foto: PRESIDENTIAL PRESS OFFICE | Zdroj: Reuters

Oběžník vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z 30. června zahrnuje několik úsporných opatření. Podle nich všechny státní instituce s výjimkou oddělení monitoringu tisku a dokumentačních center knihoven mimo jiné nesmějí kupovat tištěné noviny. Opozice označila toto nařízení za absurdní.

Turecko oficiálně odstoupilo od istanbulské úmluvy o boji proti násilí na ženách. ‚Zklamání,‘ zní z USA

Číst článek

„Zatímco miliony lir se utrácejí na výstavbu letního a zimního (prezidentského) paláce v Marmarisu a Ahlatu, zakazuje se nákup novin stojících jednu či 1,5 liry se zdůvodněním: my šetříme,“ řekl poslanec Atila Sertel z Lidové republikánské strany (CHP), která je největší opoziční stranou v tureckém parlamentu.

Sertel zákaz označil za „tragikomický“ a kritizoval také upřednostňování provládních médií při zadávání inzerátů státních institucí.

Turecký svaz novinářů na twitteru na protest proti zákazu nákupu novin oznámil na čtvrtek demonstrace v Istanbulu, Ankaře, İzmiru, Adaně, Mersinu a Eskişehiru.

Erdoganova rezidence

Právě tento týden se přitom na internetu objevily první fotografie honosné letní prezidentské rezidence, kterou nechal Erdogan vybudovat na jihozápadním pobřeží Turecka. Letní sídlo se 300 pokoji, bazény a rozlehlou zahradou bylo dokončeno roce 2019, ale až teď architektonické studio, jež rezidenci navrhlo, zveřejnilo na twitteru sadu snímků.

Erdoğan'ın 640 milyon TL maliyetle Marmaris'e yaptırdığı 'Yazlık Saray'ının fotoğrafları ilk kez ortaya çıktı. Fotoğrafları Saray'ın mimarı paylaştı.

İşte Erdoğan'ın 'Yazlık Saray'ı:

11:47 – 05. 07. 2021

1371 4904

Výstavba podle opozičního serveru Ahval vyšla asi na 640 milionů turecký lir (zhruba 1,6 miliardy Kč). Kromě tohoto komplexu a prezidentského paláce v Ankaře bude mít prezident ještě třetí rezidenci, která se staví ve městě Ahlat na východě země u jezera Van.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme