Chystá Turecko další vojenský útok v zahraničí? Vládě klesají preference, chce přízeň voličů

Turecké vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) klesají před prezidentskými a parlamentními volbami preference. Turci půjdou k urnám 24. června. Zdroje tureckého exilového serveru Ahval spekulují, že by vládnoucí partaj mohla prosadit další přeshraniční vojenskou operaci, aby si voliče udobřila.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve vojenské uniformě

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve vojenské uniformě | Foto: Murat Cetinmuhurdar | Zdroj: Reuters

Strana prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana vyvolala vlnu nacionalismu i nedávnou invazí do syrského Afrínu, kterou podporovala většina Turků.

Teď by se vláda podle politologů mohla pokusit o vojenský zásah proti Straně kurdských pracujících (PKK) v Iráku. Původně ho plánovala společně s Bagdádem, ale výsledky nedávných iráckých voleb záměr poněkud zmařily.

Zdrojem napětí mezi oběma zeměmi je pokračující přítomnost tureckých vojáků na základně ve městě Bašika nedaleko Mosulu, které iráčtí politici označují za invazní síly. Ankara se na své armádní přítomnosti dohodla s dosavadním premiérem Hajdarem Abádím, s nímž také plánovala společnou operaci proti Straně kurdských pracujících.

Trable s Irákem

Abádí však skončil ve volbách až třetí a vítěz, šíitský duchovní Muktada Sadr, jistě nebude vůči Turecku stejně vstřícný. Už v roce 2016 podnítil protiturecké protesty, kdy jeho stoupenci pálili turecké vlajky a Erdoğanovy fotografie.

Hrozí dobytému Afrínu etnické čistky? Jestli Turci potáhnou dál na východ, mohou tvrdě narazit

Číst článek

Ankara vloni ztratila důvěru kurdské regionální vlády v severním Iráku, když se postavila její snaze o nezávislost, a teď ztratila i Bagdád. Za vítězného Sadra jsou šance na společnou irácko-tureckou operaci mizivé.

Podle Ahvalu politické a diplomatické kruhy v Ankaře spekulují, že Erdoğan by místo v Iráku mohl svou operaci podniknout v Egejském moři. Turecko a Řecko se už řadu měsíců přou o vlastnictví tamějších ostrůvků a Ankara navíc brání Kypru v průzkumu podmořských ložisek zemního plynu.

Strana spravedlnosti a rozvoje ztratila mnoho voličů kvůli politice vůči Kurdům, ale i proto, že je u moci už 16 let. Podle nejnovějšího průzkumu podporuje Erdoğana jen 42,5 procenta lidí, zatímco některého ze čtyř opozičních kandidátů by dohromady volilo 55 %. Tři z těchto lídrů se už dohodli na spojenectví, uvádí turecký exilový server Ahval.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme