Turecká opozice chce anulovat loňské prezidentské volby, komise zrušila jen ty místní v Istanbulu

Turecká opozice ve středu požádala ústřední volební komisi, aby anulovala loňské prezidentské a parlamentní volby. Zdůvodňuje to tím, že při nich byl použit stejný způsob jmenování volebních úředníků jako při březnových místních volbách v Istanbulu. Ty volební komise tento týden právě s tímto odůvodněním zrušila a vyhověla tak stížnosti vládní strany, která po letech ztratila vedení radnice tohoto největšího města.

Istanbul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci turecké opoziční Lidové republikánské strany protestují proti rozhodnutí komise o anulaci voleb v Istanbulu.

Příznivci turecké opoziční Lidové republikánské strany protestují proti rozhodnutí komise o anulaci voleb v Istanbulu. | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

Anulování voleb kritizovali i dva lídři vládní strany a v úterý proti němu v Istanbulu protestovalo několik tisíc lidí.

Volby v Istanbulu se budou opakovat, rozhodla komise. ‚Je nelegální porazit AKP,‘ zní z opozice

Číst článek

Opozice ve své stížnosti k ústřední volební komisi požádala o zrušení prezidentských a parlamentních voleb z loňského června i anulování výsledků celých místních voleb v Istanbulu z letošního března, tedy i starostů jednotlivých čtvrtí.

Volební komise tento týden totiž zrušila jen volby starosty Istanbulu. Jako důvod uvedla mimo jiné to, že ve volebních místnostech nebyli jen zaměstnanci státní správy.

Volby koncem března těsně vyhrál kandidát opoziční Lidové republikánské strany Ekrem Imamoglu, který vyhrál rozdílem asi 13 000 hlasů nad kandidátem vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) expremiérem Binalim Yildirimem.

Volební komise po přepočítání hlasů, o něž požádala vládní strana, v polovině dubna potvrdila vítězství kandidáta opozice a Imamoglu se stal starostou.

Nové volby v Istanbulu

Tento týden ale volební komise výsledky voleb starosty Istanbulu anulovala a rozhodla, že se 23. června budou konat nové volby. Imamoglu označil anulování voleb za „cestu k diktatuře“ a zrušení voleb kritizovaly i Německo a Rakousko, jehož kancléř Sebastian Kurz vyzval k okamžitému ukončení jednání s Tureckem o jeho vstupu do EU.

Erdoganova strana vyhrála místní volby. Přišla ale o Ankaru a Istanbul

Číst článek

Kriticky se k anulování voleb vyjádřili kromě opozice i dva političtí veteráni vládní Strany spravedlnosti a rozvoje - bývalý prezident Abdullah Gül a expremiér Ahmet Davutoglu. Podle serveru Ahval někteří spekulují o rozkolu uvnitř AKP a možnosti odtržení části jejích členů.

„Největší ztrátou pro politickou stranu nejsou prohrané volby, ale ztráta morální převahy a svědomí," napsal na twitteru v úterý Davutoglu, který byl premiérem v letech 2014 až 2016 a před tím několik let šéfoval ministerstvu zahraničí. Davutoglu také uvedl, že verdikt volební komise podle něj poškozuje „základní hodnoty turecké demokracie“.

Místní volby v Turecku se konaly 31. března. Celkově v nich zvítězila Strana spravedlnosti a rozvoje, která se svým spojencem, nacionalistickou Stranou národní akce (MHP), ovládla přes polovinu radnic v zemi. Prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru i v největším tureckém městě Istanbulu. Přitom v Ankaře a Istanbulu vládla AKP či její předchůdkyně předchozí čtvrtstoletí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme