Erdoganova strana žádá po volbách v Istanbulu přepočítat všechny hlasy. Její kandidát těsně prohrál

Turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje požádá ústřední volební komisi o přepočítání všech hlasů odevzdaných při nedávných volbách v Istanbulu. Uvedl to v neděli podle agentury Reuters člen stranického vedení. Kandidát vládní strany totiž podle neoficiálních výsledků minulou neděli jen těsně prohrál s kandidátem opozice ve volbách starosty Istanbulu, kde vedení radnice Strana spravedlnosti či její předchůdkyně ovládala 25 let.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Strana prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana žádala přepočítání výsledků ve všech 39 istanbulských okrscích už začátkem tohoto týdne, kdy ale volební komise rozhodla přepočítat hlasy jen v asi polovině z nich. V některých se přitom přepočítávaly hlasy jen některé, v ostatních všechny.

Erdoganova strana vyhrála místní volby. Přišla ale o Ankaru a Istanbul

Číst článek

Turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje už požádala o úplné přepočítání všech výsledků ve čtvrti Beyoglu. A nyní požádá o totéž i v ostatních 38 okrscích, uvedla agentura Reuters.

Volby starosty největšího tureckého města Istanbulu, v němž žije skoro pětina obyvatel země, vyhrál 31. března těsně kandidát opoziční Lidové republikánské strany Ekrem Imamoglu se 48,79 procenta hlasů. Porazil expremiéra Binaliho Yildirima, jenž dostal 48,52 procenta hlasů, tedy jen asi o 25 tisíc hlasů méně.

Ztráta Istanbulu i Ankary

V místních volbách Strana spravedlnosti a rozvoje celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce ovládla přes polovinu radnic v zemi.

Strana spravedlnosti ale prohrála volby ve třech největších městech země - Istanbulu, Ankaře a Izmiru. V Ankaře a Istanbulu přitom tato strana vedla radnici nepřetržitě v předchozím čtvrtstoletí.

Ztráta vedení metropole Ankary a největšího tureckého města Istanbulu je proto některými považovaná za velkou porážku vládní strany i jejího lídra, prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který mimochodem jako starosta Istanbulu v letech 1994 až 1998 začínal ve vysoké politice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme