Turecko prodlouží výjimečný stav o další tři měsíce, trvá od pokusu o puč v červenci 2016

Turecko opět prodlouží výjimečný stav, který tamní vláda zavedla po pokusu o státní převrat v červenci roku 2016, informuje s odkazem na místopředsedu vlády Bekira Bozdaga agentura Reuters. Stav Turecko prodlužuje už pošesté.

Ankara (Aktualizováno: 17:10 8. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. (Ilustrační snímek) | Foto: Ludovic Marin | Zdroj: Reuters

„Výjimečný stav bude znovu prodloužen,“ uvedl po schůzi vlády Bozdag. Ten je zároveň i mluvčím vlády. Poté uvedl, že turecká Rada pro národní bezpečnost projedná prodloužení stavu na další schůzi. Dodal ale, že tento krok schválí.

Doživotí za pokus o vraždu prezidenta Erdogana. Turecký soud potrestal 34 lidí

Číst článek

Výjimečný stav umožňuje prezidentovi obcházet parlament při přijímání nových zákonů nebo pozastavování, či rušení, dosavadních zákonů a svobod.

Od začátku výjimečného stavu bylo zatčeno přes 50 tisíc lidí, dalších 150 tisíc bylo suspendováno nebo propuštěno ze zaměstnání ve vojenském, veřejném i privátním prostoru.

Dosavadní stav končí 19. ledna. Po dalším prodloužení tedy bude Turecko po zvláštním bezpečnostním opatření déle než rok a půl.

Vláda uvádí, že tato opatření jsou nutná, aby mohla konfrontovat možná bezpečnostní rizika, kterým Turecko čelí a zároveň, aby odhalila příznivce amerického duchovního Fethullaha Gülena, kterého země viní z přípravy puče. Gulen toto obvinění ale odmítá.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme