Turecko zatklo 184 lidí v souvislosti se zemětřesením, jedná se o stavební dodavatele či majitele domů

Turecké úřady vyšetřují 600 lidí v souvislosti budovami, které se zřítily po smrtícím zemětřesení, jež zemi zasáhlo na začátku února. Otřesy si v Turecku a v Sýrii vyžádaly přes 50 000 mrtvých. Ministr spravedlnosti Bekir Bozdag v sobotu oznámil, že již bylo zatčeno 184 podezřelých, včetně stavebních dodavatelů a majitelů nemovitostí, napsal v neděli server BBC News.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozůstatky zemětřesení v Kahramanmaraşu v Turecku

Pozůstatky zemětřesení v Kahramanmaraşu v Turecku | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Bozdag se vyjádřil v televizním rozhovoru z jihovýchodního Turecka, kde 6. února udeřilo zemětřesení o síle 7,7 stupně a jen o několik hodin později následoval další silný otřes. Jeho komentáře ukázaly, jak se vyšetřování rozšířilo - před dvěma týdny úřady uvedly, že bylo vydáno 113 zatykačů. Mezi zadrženými je i starosta jednoho ze zasažených měst, uvedla turecká média.

Odborníci již několik let varovali, že kvůli korupci a vládní politice je mnoho nově postavených domů nebezpečných.

Po zemětřeseních se v Turecku zřítilo nebo bylo vážně poškozeno více než 160 00 budov, což vyvolává otázky, zda dopady přírodní katastrofy nezhoršilo lidské selhání.

Opoziční strany a někteří stavební experti obviňují vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z toho, že nedokázala prosadit stavební předpisy a snaží se zbavit odpovědnosti za katastrofu.

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl padesát tisíc. Nejméně milion lidí přišel o přístřeší

Číst článek

Tvrdí, že vládní politika umožnila takzvané amnestie pro stavební firmy, které obešly předpisy, aby podpořila stavební boom, a to i v oblastech ohrožených zemětřesením.

Erdogan připustil jisté nedostatky, ale tvrdí, že za rozsah katastrofy může osud. „Takové věci se stávaly vždycky. Je to součást plánu osudu,“ řekl během nedávné návštěvy regionu.

S blížícími se volbami je Erdoganova budoucnost po 20 letech u moci v sázce - a jeho výzvy k národní jednotě podle BBC zůstávají nevyslyšeny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme