Turecko vyslalo delegaci k uklidnění krize v Sýrii

Turecko vyslalo do Sýrie skupinu expertů, která by měla navrhnout rychlé reformy a přispět k ukončení tamní krvavé krize. Režim syrského prezidenta Asada čelí rozsáhlým nepokojům, při kterých už zahynulo na pět set lidí, většinou demonstrantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské rodiny utíkají do Libanonu | Zdroj: Reuters

Požadavky opozice se od výzvy k reformám přesunuly k volání po úplném odstranění režimu. Turecko se podle diplomatů obává, že syrské problémy by se mohly rozlít do celého regionu.

Turecko razí politiku vyrovnaných vztahů se všemi sousedy, což posiluje jeho roli v blízkovýchodní ekonomice i diplomacii.

Obavy z rozšíření syrské krize nevyjadřuje pouze Ankara, ale také někteří politici v Libanonu, kde má Sýrie stále velmi silné vazby na politické scéně. Do Libanonu už také začaly utíkat stovky syrských uprchlíků.

V Radě bezpečnosti OSN neuspěla snaha západních zemí vyzvat syrský režim ke zdrženlivosti. V pátek by ale měli bruselští diplomaté jednat o možnosti zavedení evropských sankcí. Ty by mohly například omezit hospodářskou pomoc Sýrii.

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme