Turecko žádá odchod syrsko-kurdských jednotek z Manbidže, odkud vyhnaly Islámský stát

Turecko požaduje stažení kurdských jednotek z dobytého syrského Manbidže. Město bylo strategickým bodem Islámského státu. Syrské demokratické síly ho definitivně dobyly v pátek. Tuto povstaleckou koalici podporují Spojené státy a její největší část tvoří kurdské jednotky YPG. Turecko je považuje za odnož Kurdské strany pracujících a nechce, aby v Sýrii rozšiřovaly své území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdští bojovníci z Lidových obranných jednotek (YPG) v Sýrii

Kurdští bojovníci z Lidových obranných jednotek (YPG) v Sýrii | Foto: flickr.com, Kurdishstruggle, CC BY 2.0

„Prezident Obama slíbil, že se kurdské jednotky z koalice Syrských demokratických sil vrátí po dobytí Manbidže na východ od řeky Eufrat. Teď očekáváme, že Spojené státy svůj slib dodrží,“ uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu.

Ankara chce za každou cenu zabránit vzniku samostatné kurdské oblasti uvnitř Sýrie. Turecký premiér Binali Yıldırım dokonce naznačil přehodnocení dosud nepřátelských vztahů se syrským režimem.

Absolutní prioritou je podle něj zachování územní celistvosti Sýrie.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme