Turecko žádá USA o vydání duchovního Gülena. Viní ho z organizování puče

Turecká vláda v reakci na pokus o vojenský převrat zadržela na 3000 vojáků, včetně vysoce postavených důstojníků. Při střetech zahynulo podle tureckých úřadů nejméně 265 lidí. Prezident Recep Tayyip Erdogan viní z organizování puče muslimského duchovního Fethullaha Gülena, který žije ve Spojených státech. Ankara už požádala Washington o jeho vydání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fethullah Gülen je Tureckem obviňován z organizování puče

Fethullah Gülen je Tureckem obviňován z organizování puče | Zdroj: Reuters

Umírněný duchovní Fethullah Gülen, který po rozkolu s tureckým prezidentem léta žije v exilu v Pensylvánii, jakékoli spojení s pokusem o převrat odmítá.

Klerik, který má miliony následovníků, puč odsoudil. V prvním vyjádření pro média naznačil, že mohlo jít o zinscenovanou akci.

Americký ministr zahraničí John Kerry předtím uvedl, že Spojené státy jsou ochotné podpořit vyšetřování pozadí pokusu o převrat a zvážit vydání duchovního Gülena do Turecka, Ankara by ale musela předložit jasné důkazy o jeho vině. Kerry také vyjádřil podporu turecké vládě.

Šéf diplomacie během telefonátu se svým tureckým protějškem zároveň zdůraznil, že veřejné narážky a tvrzení o jakékoliv roli Spojených států v pokusu o převrat jsou nepravdivé a škodlivé pro vztahy zemí.

Řecko bude v případu tureckých vojáků respektovat lidská práva

Číst článek

Podle agentury Reuters dal turecký ministr zahraničí Kerrymu během rozhovoru jasně najevo, že stoupenci duchovního Gülena stáli za pokusem o převrat v Turecku. Jeho případné vydání spolu už však neprojednávali.

Prezident Barack Obama vyzval všechny strany konfliktu v Turecku, aby zabránily další destabilizaci. Po setkání se svými poradci také zopakoval, že podporuje demokraticky zvolenou tureckou vládu.

Čistka v turecké justici. Úřady zbavily po pokusu o převrat funkce 2700 soudců

Číst článek

Americké ministerstvo obrany se mezitím snaží s tureckými úřady vyřešit situaci kolem letecké základny, kterou využívá americká armáda pro údery proti hnutí Islámský stát.

Američtí vojáci jsou odříznutí od přívodu energie a kvůli uzavření vzdušného prostoru nemůžou pokračovat ani v leteckých operacích.

Lenka Kabrhelová, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme