Turecko zadrželo u Egejského moře několik desítek Syřanů

Turecko začalo plnit dohodu o zastavení migrantů přicházejících do Evropy. Pobřežní stráže zadržely na pobřeží Egejského moře čtyři desítky převážně syrských uprchlíků, včetně dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci, kterým turecká policie zabránila v plavbě na řecké ostrovykonisi podle člunech, v blízkosti pláže v západní tureckého pobřežního města Didim | Zdroj: Reuters

„Musíme zastavit pašerácké sítě, které vozí lidi z jedné země do druhé. Musíme proti tomu něco udělat. Jeden z nejlepších způsobů je poslat tyto lidi legálně zpět. To by pašerákům vyslalo silný vzkaz," dal turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu najevo, že jeho země chce s bojovat s pašeráky uprchlíků.

Dohodu s Evropskou unií začalo Turecko plnit až po pondělním summitu v Bruselu.

Ankara je ochotná z Evropy zpět přijímat všechny migranty, kteří přeplují Egejské moře. Výměnou žádá, aby si osmadvacítka přebírala Syřany přímo z Turecka.

Řekla si také o dalších v přepočtu přes 80 miliard korun na uprchlické tábory a o zrušení vízové povinnosti. Německá vláda Ankaře ale vzkázala, že unie s Tureckem nehodlá zavést bezvízový styk.

Podobně se už dřív vyjádřil i francouzský prezident Francois Hollande.

Makedonie uzavřela hranice pro uprchlíky. Čeká před nimi na 13 tisíc lidí

Číst článek

Turečtí vojáci střeží hraniční ploty poblíž jihovýchodniho města Suruc | Foto: Reuters

Migrační krize | Foto: ČTK

mkp, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme