Turecko zažilo vzácný pocit jednoty. Protest proti puči spojil opozici i vládu

Turci chtějí demokracii a vojenské převraty už si nikdo v zemi nepřeje. Takový vzkaz nechaly v Istanbulu desítky tisíc účastníků demonstrace, kterou svolala největší opoziční strana CHP. Pozvání na náměstí Taksim ale přijaly i další strany, včetně vládnoucí AKP prezidenta Erdogana. Turecko tak zažilo v podpoře demokracie vzácný pocit jednoty. Prezident Recep Tayyip Erdogan dnes bude ve smířlivém tónu pokračovat. S předáky opozičních stran bude diskutovat sporné vládní kroky po nezdařeném vojenském převratu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na náměstí Taksim v Istanbulu

Demonstrace na náměstí Taksim v Istanbulu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Je neděle podvečer. Istanbulské náměstí Taksim je úplně zaplněné a z tribuny mluví šéf nejsilnější opoziční strany CHP Kemal Kılıçdaroğlu.

Náměstí pokrývá les rudých tureckých vlajek. Na rozdíl od předchozích shromáždění ale chybí portréty prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Nahradily je podobizny zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka.

"Vyjadřujeme tady podporu vládě a protestujeme proti puči. Zrovna my jsme socialisté, ale jsou tady všichni. Ty současné čistky nepodporujeme, na druhou stranu je to přirozené, že přišly," říká Yusuf, který je na Taksimu se skupinou kamarádů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Istanbulu demonstrovali stoupenci opozice i vlády. Turci dali najevo, že o puče už v zemi nikdo nestojí. Reportáž Štěpána Macháčka

Vládu sice nemiluje, ale teď jde prý o vyšší principy. O pachatelích puče má ale pochybnosti. "Vláda říká, že za pučem bylo Gülenovo hnutí. Tomu já nevěřím. Gülen by podle mě neměl sílu tohle udělat."

Oproti shromážděním stoupenců prezidenta Erdogana je tu jen minimum žen s muslimským šátkem. Je vidět, že opoziční kemalistickou stranu podporuje trošku jiná společenská třída. Šátek nemá ani Aslı.

"Tady demonstrujeme proti převratu, za demokracii, za laicismus a za Atatürka. Snažíme se sjednotit, jak vidíte, nejsou tu žádné stranické vlajky, jen vlajky turecké."

Přestože dnes jsou tu stoupenci opozice, žádné protivládní nálady tu cítit nejsou. Odpor k vojenskému převratu Turky do značné míry přece jen sjednotil.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme