Úřady v Turecku a Sýrii hlásí přes 33 000 obětí. Ankara vyšetřuje pád budov, nařídila zatknout 113 lidí

Počet obětí v Turecku a Sýrii přesáhl 33 tisíc. Ankara dál pokračuje v prošetřování příčin pádu budov po rozsáhlém zemětřesení. Úřady už v této souvislosti nařídily zatknout 113 lidí, informovala v neděli Reuters. Po otřesech se v Turecku sesulo či bylo vážně poškozeno téměř 25 tisíc budov. Podle viceprezidenta Fuata Oktaye se předpokládá, že zadržení jsou zodpovědní za zřícení některých budov, které spadly v deseti provinciích zasažených otřesy.

Aktualizováno Ankara (Aktualizováno: 22:57 12. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následkem zemětřesení se v Turecku sesulo či bylo vážně poškozeno téměř 25 tisíc budov

Následkem zemětřesení se v Turecku sesulo či bylo vážně poškozeno téměř 25 tisíc budov | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„Na 113 lidí byly vydány příkazy k zadržení,“ řekl Oktay novinářům na brífinku v koordinačním centru pro zvládání katastrof v Ankaře. „Budeme to pečlivě sledovat, dokud nebude dokončen nezbytný soudní proces, zejména u budov, které utrpěly vážné škody, a u budov, které způsobily smrt a zranění,“ řekl Oktay.

Čeští záchranáři zůstanou v Turecku zřejmě až do pátku, dosud vyprostili dva přeživší a 35 mrtvých

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti podle něj zřídilo úřady pro vyšetřování trestných činů v jednotlivých provinciích zasažených zemětřesením.

Opoziční strany obvinily vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že neprosazovala uplatňování stavebních předpisů a že nesprávně utrácela zvláštní daně vybírané po posledním velkém zemětřesení v roce 1999.

Smyslem těchto daní bylo zajistit peníze na to, aby byly budovy odolnější vůči zemětřesení. Erdogan řekl, že opozice jen lže a šíří pomluvy, aby pošpinila vládu, a že brání investicím, místo aby čelila korupci v obcích, které řídí.

Policie zadržela na istanbulském letišti developera jednoho obytného komplexu, který se zřítil ve městě Antakya. V pátek večer se chystal nastoupit do letadla do Černé Hory, a v sobotu byl podle agentury Anadolu zatčen.

‚Zemětřesná diplomacie‘

Mezitím pokračují pátrací a záchranné práce po zemětřesení. Počet mrtvých v Turecku a Sýrii přesáhl 33 tisíc, turecký Úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) informuje o 29 605 obětech, v Sýrii zahynulo přes 3500 lidí. Sýrie však od pátku neoznámila aktualizovaný počet mrtvých, takže bilance bude pravděpodobně vyšší, uvedla stanice BBC.

Aktuální statistiky, které udávají přes 3500 obětí, nemusejí odrážet ani tak menší škody, jako spíše pomalé vyprošťování. „Dá se předpokládat, že čísla těch, kteří zemřeli během zemětřesení, budou nadále stoupat. Jak rychle ale nevíme, protože vyprošťovací práce budou opravdu velmi pomalé,“ uvedla pro Český rozhlas Monika Kolomazníková, která v syrském Damašku působí v humanitární organizaci Terre des hommes.

Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias v neděli navštívil zasažené oblasti Turecka v doprovodu svého tureckého protějšku Mevlüta Çavuşoglua. Agentura AP to označila za nové kolo takzvané „zemětřesné diplomacie“ mezi těmito dvěma zeměmi, jejichž vztahy bývají často napjaté, ne-li nepřátelské.

Něco podobného se stalo v roce 1999, jen tři roky poté, co šly obě země téměř do války kvůli dvěma neobydleným ostrůvkům v Egejském moři.

„Zatím jsme zklamali lidi na severozápadě Sýrie,“ tweetoval šéf humanitární pomoci OSN Martin Griffiths z turecko-syrské hranice, kde je pro dodávky pomoci OSN otevřen pouze jeden hraniční přechod.

At the #Türkiye-#Syria border today.
We have so far failed the people in north-west Syria.
They rightly feel abandoned. Looking for international help that hasn’t arrived.
My duty and our obligation is to correct this failure as fast as we can.
That’s my focus now.

10:27 – 12. 02. 2023

846 2328

K pomoci lidem zasaženým zemětřesením v Turecku a v Sýrii vyzval v neděli při bohoslužbě papež František.

Let us continue to stay close, with prayer and concrete support, to the earthquake victims in #Syria and #Turkey. And let us not forget tormented Ukraine: may the Lord open ways of peace and give those responsible the courage to follow them. Let’s #PrayTogether

13:30 – 12. 02. 2023

1230 9387

I šest dní po otřesech záchranáři nacházeli přeživší. V neděli podle agentury Reuters vyprostili z trosek zřícených budov několik živých lidí včetně dětí v provincii Hatay. Bylo mezi nimi batole, desetiletá dívka a otec s pětiletou dcerou.

Turecká média také informovala o záchraně třináctiletého chlapce v Gaziantepu. „Jsi zázrak,“ řekli o něm záchranáři. Naděje na záchranu dalších lidí ale s postupujícím časem rychle klesají.

Pomoc z Česka

Zemětřesení o síle 7,8 stupně a stovky následných otřesů zasáhly v pondělí jih Turecka a severozápad Sýrie. Přírodní katastrofa srovnala se zemí nespočet budov. Záchranáři i za mezinárodní pomoci stále prohledávají trosky domů.

Záchranáři z České republiky dosud v tureckém městě Adiyaman vyprostili ze sutin 34 mrtvých, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně jedné ženy.

Šest dní po zemětřesení se smutek mění v hněv a napětí kvůli pocitu, že reakce na katastrofu byla neefektivní, nespravedlivá a nepřiměřená. Mnozí lidé v Turecku podle agentury AP vyjadřují frustraci z toho, že záchranné práce jsou pomalé.

Někteří, zejména v provincii Hatay poblíž hranic se Sýrií, se zlobí, že turecká vláda poskytla pomoc regionu pozdě. Domnívají se, že za tím jsou politické a náboženské důvody. Nejsou ale žádné důkazy o tom, že by byl region přehlížen ze sektářských důvodů.

Prezident Recep Tayyip Erdogan připustil problémy, například obtíže s doručováním pomoci. Situaci se ale podle něj povedlo dostat pod kontrolu. Zároveň odmítl obvinění z nedostatečné pomoci.

V posledních dnech se dostala do centra pozornosti bezpečnost v oblasti zasažené zemětřesením. Objevily se zprávy o rabování, v sobotu rakouská armáda a německé záchranné organizace pozastavily práce.

Zdůvodnily to obavami o bezpečnost záchranářů. Příslušníci rakouské specializované jednotky mezitím podle agentury APA záchranné práce zčásti obnovili, a to pod ochranou turecké armády.

Situace v Sýrii

V Sýrii pátrání a humanitární pomoc komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace. Obtížný je přístup zejména do regionů pod kontrolou povstaleckých skupin na severozápadě země.

Přecházíme z tragédie do tragédie. Zemětřesení bylo poslední kapkou, popisuje Syřan

Číst článek

Do této oblasti se dostalo jen málo pomoci, protože frontové linie dělící povstalecká území s vládou kontrolovanou částí země jsou uzavřeny a s Tureckem ji spojuje pouze jeden hraniční přechod.

Záchranáři a zdravotníci v těchto oblastech kritizovali OSN za pomalé dodávky pomoci. To se však během víkendu zlepšilo díky částečnému zpřístupnění cest z Turecka a uvolnění pomoci ze strany syrské vlády. Ta tvrdila, že pomoc blokují západní sankce, což se změnilo.

„Pro nás jako humanitární organizace je poměrně zásadní, že byly na 180 dní přerušeny sankce americké vlády, pokud jde o převody finančních prostředků, aby to nemělo dopad na humanitární pomoc zde v Sýrii,“ popsala Monika Kolomazníková.

Také zdravotnictví bylo v Sýrii na velmi špatné úrovni už před zemětřesením a katastrofa situaci dále zhoršila. „I přesto, že nemocnice neutrpěly výrazné škody na budovách, bylo zničeno mnoho techniky. Pokud jde například o ultrazvuky a další citlivou techniku, nejsou tato zařízení funkční,“ dodala koordinátorka organizace Terre des hommes.

znk, ula, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme