Turecko vzpomíná na oběti loňského zemětřesení. Na politiky při projevu někteří lidé pískali

V Turecku se konají pietní akce za oběti zemětřesení, které před rokem postihlo jih země. Vyžádalo si na 53 500 obětí a 107 210 zraněných. V tureckých regionech, které loni 6. února otřesy zasáhly, zůstaly v úterý zavřené školy. Vzpomínkových akcí na jihovýchodě Turecka se účastní i prezident Recep Tayyip Erdogan či ministr zdravotnictví Fahrettin Koca, při jehož projevu ve městě Antakya podle agentury AP někteří lidé pískali.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antakya, správní středisko provincie Hatay, byla při zemětřesení jedním z nejhůře postižených měst. A nyní se tam lidé při příchodu státních úředníků střetli s policisty, na ministra zdravotnictví Fahrettina Kocu pískali a na lídra provincie Hatay Lütfüa Savaşe volali výzvy k rezignaci. Místní se zlobí na úřady, že jim po zemětřesení dostatečně nepomohly.

Zemětřesení v Sýrii

Loňské zemětřesení si vyžádalo také nejméně 5950 mrtvých v sousední Sýrii. Tam ale zasáhlo z velké části oblast, která není pod kontrolou syrské vlády, takže kompletní údaje nejsou k dispozici.

V provincii Malatya, zřejmě kvůli obavám z protestů, místní guvernér zakázal od pondělí do středy akce k připomínce zemětřesení, které neorganizují státní úřady.

„Takové zákazy jsou ostudné, je to naše ústavní právo, nikdo nám nezabrání v tom, abychom si tuto katastrofu připomněli, citoval opoziční server Duvar šéfa místních školských odborů, který také řekl, že zákaz poruší.

Úterní pietní akce začaly minutou ticha ve 4.17 místního času (2.17 SEČ), právě v ten okamžik loni zemětřesení udeřilo. Lidé v provincii Hatay házeli karafiáty do místní řeky a na počest obětí zahrál orchestr. Ve městě Adiyaman ve stejnojmenné provincii si lidé připomněli oběti tichým pochodem kolem místní radnice, na jejíž hodinách byl nastaven rovněž čas 4.17.

Lidé v oblasti Hatay protestují proti vládním představitelům při ročním výročí zemětřesení v Turecku | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Prezident Erdogan už o víkendu navštívil oblast postiženou zemětřesením a během úterý má být ve městě Kahramanmaraş, kde má symbolicky předávat další nové byty lidem, kteří loni v únoru přišli o střechu nad hlavou.

Erdogan loni před květnovými prezidentskými volbami slíbil postavit pro lidi postižené zemětřesením 650 tisíc nových bytových jednotek, z toho 319 tisíc slíbil předat do roka. Podle AFP ale tento slib zdaleka nesplnil. Podle vládních údajů z minulého týdne na 691 tisíc lidí stále žije v provizorním ubytování v takzvaných kontejnerových městečkách.

Oblast postiženou zemětřesením v úterý také navštíví opoziční politici. Koncem příštího měsíce se v Turecku konají místní volby.

Erdogan v pondělí v provincii Hatay prohlásil, že pro obnovu regionu je klíčová spolupráce vlády a místních úřadů. Kritizoval také místní správní úřady, vedené opozicí, za nedostatečnou spolupráci v předchozím roce, což lídr provincie Hatay Lütfü Savaş odmítl. Ten je z opoziční Lidové republikánské strany, jejíž předseda Özgür Özel označil Erdoganova slova za vydírání voličů před březnovými volbami.

Letecký pohled na nové budovy v turecké provincii Hatay | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme