Čeští hasiči začali hledat zavalené po zemětřesení. V tureckém Adiyamanu budou pracovat nepřetržitě

Čeští hasiči, kteří v úterý dorazili do Turecka pomáhat po zemětřesení, v noci na středu začali vyhledávat zavalené v sutinách ve městě Adiyaman. Pracují nepřetržitě, sdělil v tiskové zprávě mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Česko vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové.

Praha/Adiyaman (Turecko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Krátce po dvaadvacáté hodině vyrazili hasiči do terénu k samotnému vyhledávání zavalených osob. Jejich činnost probíhá nepřetržitě po celou noc, USAR odřad je schopen pracovat ve 24hodinovém režimu,“ uvedl ve středu mluvčí českých hasičů.

Český USAR tým specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách přiletěl v noci na úterý do tureckého města Adana, odkud se tureckými vojenskými letouny přesunul do 400 kilometrů vzdáleného Adiyamanu.

Tříletého Afrida vysvobodili ze sutin po 43 hodinách. V tureckých nemocnicích je skoro 40 000 zraněných

Číst článek

Materiál převezlo nákladní auto, podle Kozáka mu jízda kvůli poničené infrastruktuře trvala přes 12 hodin. Mluvčí doplnil, že do příjezdu materiálu pro stavbu základny hasiči prováděli průzkum zasažené oblasti a spolupracovali s místní samosprávou.

Už v úterý mluvčí uvedl, že část města, ve které bude český tým zasahovat, obývá přibližně 250 000 lidí.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo na jihozápadě Turecka nedaleko hranic se Sýrií v noci z neděle na pondělí. Následovaly další otřesy. Vedle tisíců mrtvých jsou další desetitisíce zraněných.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme