‚Celou dobu jsme platili a teď jen přihlíží.‘ Lidé tvrdí, že turecká vláda přes speciální daň nezvládá pomoc

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii překonal hranici 23 tisíc. Zraněných jsou další desítky tisíc. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se omluvil pozůstalým, že nebylo v silách vlády zachránit všechny, kdo uvízli v sutinách. Připustil také, že reakce vlády nebyla tak rychlá, jak měla být. V souvislosti se zemětřesením se na tureckou vláda a především na samotného prezidenta snáší silná kritika.

Tento článek je více než rok starý.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé hledají přeživší v tureckém Diyarbakiru

Lidé hledají přeživší v tureckém Diyarbakiru | Foto: Mahmoud Hassano | Zdroj: Reuters

„Právě mi volal otec, žije na vesnici poblíž města Gaziantep. Náš dům se sice nezřítil úplně, ale není bezpečné v něm žít. Po čtyřech dnech nepřivezl lidem nikdo ani stan. Otec, matka a moje sestra spí v autě, přes den se choulí na ulici u ohně. Stejně jsou na tom ostatní. Toto už není přírodní katastrofa, je to neschopnost naší vlády,“ říká čtyřicetiletý Seiyfi se slzami v očích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turecká vláda podle pozůstalých není schopná lidem poznamenaným zemětřesením pomoci

Pomoc pro svoji rodnou vesnici se snaží sehnat marně. Není sám, kdo si stěžuje na pomalou nebo zcela žádnou pomoc. Kritika na adresu vlády zaznívá stále častěji.

„Platíme tolik na daních, stát nám vezme skoro polovinu příjmů, a když přijde taková katastrofa, vláda nedělá nic,“ dodává.

Po zemětřesení v roce 1999 zavedla vláda zvláštní daň. Výnos z ní měl jednak ohrožené oblasti lépe připravit na případnou další katastrofu, jednak vytvořit fond pro řešení jejích následků. Za více než dvacet let vybrala vláda na dani miliardy tureckých lir.

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 23 000. Záchranné operace komplikuje i politická situace

Číst článek

„Když si koupíš nový telefon, zaplatíš navíc zvláštní daň, stejně tak třeba při koupi televize a všeho, co je považováno za takzvaně luxusní zboží. Ta daň je skrytá v ceně, na účtence ji nevidíš. A mnozí o tom nevědí,“ říká obchodník Murat.

Například při koupi mobilního telefonu je výška daně 25, 40 i 50 procent – záleží na ceně zařízení. Chytrý telefon je kvůli ní dražší v průměru o více než 3000 korun. Zvláštní daní jsou zatíženy i účty za telefon. Lidé se teď ptají, kde ty peníze jsou.

„Lidé jsou naštvaní. Celou dobu jsme platili daně navíc a lidé zase umírají a vláda jen přihlíží. Určitě se to odrazí na výsledku voleb. Možná to budou poslední volby s prezidentem Erdoganem v čele,“ předvídá Murat.

Parlamentní a prezidentské volby se měly v Turecku konat v červnu. S ohledem na klesající preference je vláda přesunula na květen.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme