Turecko zná totožnost Izraelců, kteří zadrželi flotilu do Gazy

Turecko má k dispozici seznam 174 Izraelců, kteří podle něj nesou odpovědnost za loňský krvavý zásah proti mezinárodní flotile plující do Gazy. Izraelci tehdy postříleli devět tureckých aktivistů, kteří je podle izraelské verze ohrožovali na životě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Recep Tajjip Erdogan zahajuje návštěvu Egypta | Zdroj: Reuters

O vypracování seznamu informuje turecký tisk. V Izraeli se už dříve objevily obavy, že soupis může posloužit k zatýkání dotyčných vojáků, například při jejich zahraniční dovolené.

Špičku soupisu tvoří známé tváře, například izraelský premiér Benjamin Netanjahu nebo ministr obrany Ehud Barak. Turci ale podle deníku Sabah zjistili i totožnost vojáků, kteří měli zůstat anonymní.

Pomohlo jim k tomu zkombinování oficiálních izraelských záznamů s fotkami a údaji z Facebooku, Twitteru i z médií. Turecko sáhlo k této formě poté, co Izrael odmítl vyhovět oficiální žádosti o seznam vojáků.

Vyšetřovatelé OSN došli k závěru, že zásah proti stovkám aktivistů byl právně opodstatněný, ale nepřiměřeně násilný. Izrael se za zabití devíti Turků odmítá omluvit a Ankara proto výrazně zhoršila vztahy se židovským státem.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme