Turečtí vládní představitelé chtějí rozpustit prokurdskou HDP. Podle vlády podporuje terorismus

Turečtí vládní představitelé a politici vyzývají k rozpuštění největší prokurdské Lidově demokratické strany (HDP). Uvedla to v úterý agentura Reuters. Výzvy zazněly s větší razancí po nedělním zatčení dvou představitelů HDP. Podle vládních politiků HDP podporuje terorismus, což ale strana odmítá. HDP má třetí největší klub v tureckém parlamentu.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý předseda HDP Selahattin Demirtaş je ve vězení od roku 2016 kvůli obvinění z podpory terorismu | Zdroj: Reuters

Oba zatčení představitelé HDP byli podle tureckých státních médií obviněni z členství v teroristické organizaci. Policie také zabavila propagační materiál, který podle ní členství prokazuje.

Ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Fahrettin Altun na twitteru zveřejnil záběry z policejní prohlídky istanbulského sídla HDP, na kterých jsou vidět portréty kurdského vůdce Abdullaha Öcalana.

Podle Altuna je to důkaz propojení HDP se Stranou kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Öcalan, který je teď ve vězení, PKK zakládal a dlouho ji vedl.

K rozpuštění strany vyzývá také Strana národní akce (MHP), která je koaličním partnerem ve vládě vedené stranou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Odmítat rozpuštění HDP znamená podkopávat fungování justice a boj proti terorismu,“ uvedl předseda strany Devlet Bahçeli.

HDP dlouhodobě nařčení z terorismu odmítá. Podle předsedkyně strany Perviny Buldanové strana považuje Öcalana za klíčovou postavu v jednání o míru mezi Tureckem a Kurdy.

„Vládní blok nám nemůže čelit na politické úrovni, a proto zahájil válku proti HDP za použití justičního a bezpečnostního systému, který ovládá,“ uvedla Buldanová.

Ve vězení je od roku 2016 kvůli obvinění z podpory terorismu bývalý předseda HDP Selahattin Demirtaş, který se dvakrát postavil Erdoganovi v prezidentských volbách. Turecká vláda nevyslyšela apely na propuštění kurdského předáka. Jeho případ v prosinci přezkoumal Evropský soud pro lidská práva, podle kterého není věznění dostatečně odůvodněné. Kritici mají také pochybnosti, zda Demirtaşovi bude v Turecku zaručen spravedlivý proces.

Turecká policie v minulosti zadržela tisíce členů a představitelů prokurdské strany, často kvůli obvinění z podpory terorismu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme