Tureckou omluvu za masakr Kurdů v 30. letech uvítali i politologové

Ankara se oficiálně omluvila za masakr spáchaný na kurdském obyvatelstvu v letech 1937-38. Turecká vláda tak otevřela jednu z nejtemnějších kapitol tureckých novodobých dějin, při které zemřelo několik desítek tisíc Kurdů žijících v někdejším městě Dersim, dnešním Tunceli. Omluvu Kurdům přivítali potomci pamětníků i politologové. Ti vyzvali vládu, aby neskončila jen u této menšiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Možná v létě také nosí kláše

Možná v létě také nosí kláše | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Turecký premiér Erdoğan také oznámil, že nechá zveřejnit dokumenty o události, které byly doposud v Turecku tabu.

Jak na Rádiu Česko připomněla turecká spolupracovnice Julie Urbišová, masakru se přezdívá Dersimský, podle původního názvu města na východě Turecka, které bylo z většiny kurdské. V roce 1937 v oblasti vzniklo jakési povstání tamních klanových skupin, které regionu před vznikem samostatné turecké republiky vládly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turecko se oficiálně omluvilo za masakr Kurdů ze 30 let. Téma jsme na Rádiu Česko rozebrali s tureckou spolupracovní Julii Urbišovou.

Tyto tradiční autority se nechtěly podřídit centrální vládě, jejímž cílem bylo celou zemi takzvaně poturčit. Tehdejší turecká vláda a armáda proto reagovala na jejich snahu o udržení si určité autonomie v oblasti silou, poslala do regionu vojenské jednotky, útočila na vesnice také letecky. Historici a dokumentaristé tuto událost popisují jako plánované vraždění.

Co se týče počtu obětí, Urbišová připomněla, že je nedostatek studií na toto téma a údaje se liší. Podle zveřejněných dokumentů, které teď společně s omluvou ukázal premiér Erdogan, a mnohem víc jich hodlá zveřejnit, bylo zabito okolo 13 tisíc lidí. Kurdské prameny ale hovoří až o 50 nebo dokonce 80 tisících obětech v letech 1937-38.

Hrozivá svědectví

„Protože ale toto téma bylo dlouhou dobu tabu, neexistuje mnoho ověřených informací, ale v posledních několika letech vzniklo alespoň několik dokumentů na toto téma, kde o všem vyprávějí pamětníci,“ přiblížila Urbišová.

Svědectví lidí prezentovaná v dokumentárních filmech jsou podle Urbišové hrozivá. Starci vyprávějí, jak vojáci naháněli celé vesnice do hor, do skal a tam lidi hromadně zabíjeli. Mimo to byly také tisíce dalších lidí převezeny do jiných regionů v Turecku, aby se asimilovaly, což podle vyprávění byla hrozná zkušenost.

Cestovali i několik dní v takzvaných dobytčácích a když dojeli do nového domova, tamní obyvatelstvo je mezi sebe nepřijímalo, protože o nich kolovaly různé pověsti, jako například, že jsou lidožrouti a podobně.

„Takže skutečně velké téma pro turecké historiky, pokud se tedy zpřístupní historické dokumenty,“ dodala Urbišová.

Turky omluva překvapila, potomci pamětníků ji uvítali

Lidé podle ní nynější omluvu, kterou pronesl premiér Erdoğan, přijali s překvapením, protože dlouho se mlčelo a jde o kontroverzní téma i kvůli tomu, že podle některých zdrojů dal k celé akci pokyn samotný Ataturk. Nejvděčnější jsou za omluvu potomci pamětníků celého incidentu, kteří komentují tento akt jako historickou událost.

Reagovali už také někteří politologové, kteří také omluvu premiéra uvítali, a využili tuto příležitost k tomu, aby vyzvali vládu, aby neskončila u této omluvy. Ale aby pokračovala také například nešťastnou událostí z roku 1915, kdy došlo k vraždění Arménů a jejich vyhnání ze země a také například událostí z roku 1955, kdy proběhly útoky na menšiny žijící hlavně v Istanbulu, týkalo se to tehdy hlavně řeckého obyvatelstva, kteří po těchto útocích hromadně opustili Turecko.

Omluva až po téměř 80 letech

O Dersimském masakru se po mnoho desetiletí mlčelo. Nyní v Turecku probíhá diskuze, že za vším stojí intriky politiků. Premiér Erdogan totiž hned po vyslovení omluvy zaútočil na opoziční největší stranu CHP, která byla v době tohoto masakru jedinou parlamentní stranou.

Vyzval jejího předsedu Kemala Kilicdaroglu, aby se za tyto činy omluvila právě jeho strana. Navíc proto, že on sám z Tunceli pochází. Je tedy docela možné, že jde o politickou hru, ve které se vládní strana snaží očernit opozici.

Například autority z města Tunceli s tímto obviněním nesouhlasí a tvrdí, že zodpovědnost není na konkrétní politické straně, ale na tureckém státu jako takovém.


Zvětšit mapu

Julie Urbišová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme