Turecku se nelíbí francouzský zákon o popírání genocidy, stáhlo velvyslance v Paříži

Turecko stáhlo svého velvyslance ve Francii. Reaguje tak na schválení zákona o popírání genocidy, který dnes prošel francouzským parlamentem. Úprava se totiž týká i masakru Arménů otomanským Tureckem v roce 1915.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti návrhu zákona o popírání genocidy protestovala v Paříži turecká komunita | Zdroj: ČTK

Legislativa umožní postihovat popírání masových vražd a genocidy. Trestem může být až rok ve vězení nebo pokuta až 40 tisíc eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl bývalý velvyslanec v Turecku Tomáš Laně

Návrh zákona míří do francouzského Senátu. Jeho zastánci doufají, že by mohl být přijat ještě v únoru 2012 před tím, než se budou ve Francii konat prezidentské volby.

Turecko pohrozilo Francii dalšími opatřeními včetně ekonomických sankcí. Podle bývalého velvyslance České republiky v Turecku Tomáše Laněho by mohlo jít o pravděpodobné zrušení kontraktů na odběr letadel Airbus, zrušení vojenských kontaktů, přeletu francouzských vojenských letadel nebo přistávání francouzských vojenských lodí. Paříž se ale domnívá, že se jedná pouze o rétoriku, a trvá na svém.

„Turecko je sice údajně významným partnerem Francie, ale zase myslím, že to až tak rozsáhlý partner, tak velký partner není, aby to zvlášt francouzskému hospodářství uškodilo,“ vysvětlil v pořadu Stalo se dnes Laně.

ČTĚTE TAKÉ: Francie projednává zákon o genocidě. Turecko protestuje

Pokud má návrh zákona o popírání genocidy vstoupit v platnost, musí ho ještě schválit senátoři, a to může trvat několik měsíců.

Paříž i Ankara připustily, že se může jednat o vážné ohrožení diplomatických vztahů nebo jejich výrazné zhoršení. Ani jedna ze stran si to ale prý nepřeje.

Jan Šmíd, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme