Turecký deník: USA jednají o možném vybudování radaru na tureckém území
Turecký list Hürriyet přispěl ke spekulacím, že Spojené státy přestávají mít zájem o umístění radarového systému ve střední Evropě. Podle deníku Turecko a USA jednají v současnosti o možném vybudování protiraketového štítu na tureckém území.
Tato zpráva posiluje spekulace, že administrativa Baracka Obamy upouští od plánu rozmístit antirakety v Polsku a radar v České republice.
Turecký deník cituje vlivného amerického zbrojního lobbistu Rikiho Ellisona. Ten doufá, že protiraketový štít v Turecku bude funkční v roce 2013. Spojené státy jednají podle jeho názoru o umístění štítu na čtyřech základnách v zemi. Jednání s Američany ale popřel turecký ministr zahraničí.
Vláda nemusí mít dost informací
V tuto chvíli není jasné, zda politici skutečně jednají oficiální cestou, nebo zda jde o sondování mezi odborníky. A o tom nemusí mít vláda dost informací. První náměstek českého ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar si nemyslí, že by to znamenalo, že Američané radarový systém v Česku a Polsku nechtějí.
"Já si myslím, že případná jednání mezi Spojenými státy a Tureckem, jsou primárně o ochraně Turecka nebo amerických základen v Turecku. Což znamená proti raketám krátkého doletu," řekl Pojar.
Z informací tureckého deníku ale nevyplývá, jaký typ protiraketového systému by Američané chtěli na tureckém území vybudovat. Upozorňuje na to redaktor Hospodářských novin ve Spojených státech Daniel Anýž.
"Není jasné, jestli by to měl být systém, který nahradí plánovanou základnu v Polsku a Česku, nebo by mělo jít o systém mobilní, který by byl proti raketám krátkého a středního doletu," tvrdí Anýž.
Daniel Anýž by ovšem zprávy z Turecka nepodceňoval, a to nejen z toho důvodu, že informace poskytl Riki Ellison. Ten patří mezi osvědčené a důvěryhodné zdroje.
Zprávy z Turecka o údajném jednání Spojených států o vybudování protiraketové obrany zmínil před pár dny i polský deník Gazeta Wyborcza a americký list New York Times. Ovšem při příležitosti sedmdesátého výročí vypuknutí druhé světové války Američané ujistili Poláky, že o budoucnosti protiraketového štítu v Evropě ještě nerozhodli a slíbili, že budou Varšavu o případném verdiktu včas informovat.
Tomáš Pojar se domnívá, že protiraketová obrana v Turecku by mohla mít smysl proti hrozbám například z Indie či Pákistánu, nikoliv z Íránu, který se nejčastěji zmiňuje v případě česko-polského projektu.
Pojar: Protiraketová obrana v Turecku by mohla mít smysl proti hrozbám z Indie.
Turecký deník Hürriyet také napsal, že umístění americké protiraketové obrany na tureckém území by mohlo Ankaře zkomplikovat vztahy s Ruskem. Turecko je závislé na dodávkách ruské energie a paliv. A navíc - turecká spolupráce se Spojenými státy popuzuje domácí islamisty.
Projekt středoevropského protiraketového štítu zase komplikuje americko-ruské vztahy, přesto, že se prezident USA Barack Obama snaží o zmírnění napětí. I proto americká administrativa středoevropský projekt přehodnocuje. První náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar ale věří, že Spojené státy tuto svou vizi dokončí.
"Je otázka, kdy ho dokončí. Kterým fázím nebo částem dají přednost. Jsem ale hluboce přesvědčen o tom, že Spojené státy za několik let protiraketovou obranu, jakožto systém, který chrání Spojené státy a jejich spojence, vybudují. Je otázka, jestli Česká republika bude přímou součástí tohoto systému nebo nebude. To je na rozhodnutí českých představitelů," řekl první náměstek ministra zahraničních věcí.
Tématu budování americké protiraketové obrany ve střední Evropě se budeme věnovat v pátečním Studio Česko. Poslouchejte v pátek pět minut po půl čtvrté.
Přečtěte si také:
Rusko spustí nový radar, má chránit i před raketami z Íránu
Rusko vyzývá USA ke kompromisu v otázce protiraketové obrany
Putin vyzývá Spojené státy k zastavení plánů na vybudování protiraketové obrany
Rusko je připraveno zlepšit vztahy se Spojenými státy