Turecký parlament ani v opakovaném kole nezvolil prezidenta

Turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje utrpěla další porážku při opakované volbě prezidenta. Ani dnes se jí nepodařilo prosadit na tento post tureckého ministra zahraničí Abdullaha Güla, který byl jediným uchazečem o funkci. Ten už oznámil, že svou kandidaturu stahuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdullah Gül | Zdroj: ČTK

Opozice podle očekávání hlasování bojkotovala. Ke zvolení nové hlavy státu bylo zapotřebí 367 hlasů. Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje sice disponuje parlamentní většinou, ale dohromady dá pouze 351 hlasů. Takže volba byla neplatná stejně jako ta předešlá. Abdullah Gül se po tomto výsledku o prezidentský post zřejmě už znovu ucházet nebude.

Opozice vládní straně vyčítá napojení na islámské kruhy a obává se soustředění moci v jejích rukách. Nesouhlas daly najevo v uplynulých týdnech také statisíce demonstrantů. Poslední masové mítinky se konaly včera v západotureckých městech Manisa a Canakkale. Zúčastnění vyjádřili obavy z ohrožení světského charakteru státu a vyzvali premiéra Recepa Erdogana, aby nepokračoval v prosazování svého kandidáta.

Současný prezident Ahmet Necdet Sezer, kterému končí mandát 16. května, už dal najevo, že souhlasí s jeho prodloužením do zvolení nové hlavy státu. Zda ji bude volit parlament nebo půjde o přímou volbu se ukáže v příštích týdnech.

Klára Stejskalová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme