Turecký parlament schválil přímou volbu prezidenta

Turecký parlament dnes podle očekávání schválil ústavní reformu o přímé volbě prezidenta. Návrh podala vládní Strana spravedlnosti a rozvoje jako možné východisko z krize, která se rozpoutala poté, co opozice zablokovala zvolení vládního kandidáta. Ani dnešní schválení zákona neznamená, že lidé budou volit hlavu státu přímo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdogan | Foto: AFP

O osudu reformy není zdaleka rozhodnuto. Přestože vládní strana AKP získala pro přímou volbu podporu i jedné z menších opozičních stran, současný prezident Sezer už dal najevo, že zákon vetuje.

Podle vyjádření prezidentského paláce je zapotřebí k tak zásadní ústavní změně více času a měla by jí předcházet dlouhodobější diskuze.

Vzhledem k tomu, že kvůli vypsání předčasných parlamentních voleb se turecký parlament rozpustí už 15. května, nedostane AKP už šanci prezidentské veto přehlasovat. O budoucí hlavě státu a způsobu její volby tak bude pravděpodobně hlasovat až nový parlament, zvolený v červenci.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme