Turecký parlament se znovu pokusí zvolit prezidenta

Prezidentské volby dnes čekají nejen Francii, ale také Turecko. Tamní parlament se v opakovaném prvním kole pokusí zvolit hlavou státu kandidáta vládní Strany spravedlnosti a rozvoje Abdullaha Güla. Jeho nominace před několika dny dostala zemi do hluboké politické krize. Opozice už dala najevo, že ani dnes se volby nezúčastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdogan | Foto: AFP

Nepřítomnost opozice při první volbě způsobila, že ústavní soud prohlásil hlasování za neplatné. Ani dnes se nechtějí opoziční poslanci k volbě dostavit. Abdullah Gül dal najevo, že v případě dalšího neúspěchu svou kandidaturu stáhne.

Opozice vládní straně vyčítá napojení na islámské kruhy a obává se soustředění moci v jejích rukách. Nesouhlas daly najevo v uplynulých týdnech také statisíce demonstrantů. Poslední masové mítinky se konaly včera v západotureckých městech Manisa a Canakkale. Zúčastnění vyjádřili obavy z ohrožení světského charakteru státu a vyzvali premiéra Recepa Erdogana, aby nepokračoval v prosazování svého kandidáta.

Současný prezident Ahmet Necdet Sezer, který sdílí stejné obavy, už dal najevo, že je ochoten zůstat v úřadě i po vypršení svého mandátu do doby, než bude schválena nová hlava státu.

Klára Stejskalová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme