Turecký premiér důrazně vyzval k ukončení protivládních protestů

Turecký premiér po návratu do země odsoudil protivládní protesty a řekl, že by měly hned skončit. Nepokoje v zemi trvají přes týden, zemřeli při nich už čtyři lidé. Demonstraté vyzývají Recepa Tayyipa Erdogana k rezignaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan po návratu ze zahraniční cesty | Zdroj: Reuters

Před premiérovým návratem se v Ankaře i Istanbulu sešli jeho odpůrci. Přímo na letišti ale promluvil i ke svým stoupencům:

"Nesmíme nikomu dovolit, aby se v naší zemi choval protiprávně, rozbíjel cizí majetek, ničil naše města a ubližoval lidem," řekl Recep Tayyip Erdogan krátce po příletu ze severní Afriky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Napětí v Turecku rozebral komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Na istanbulském letišti ho vítalo asi deset tisíc lidí. Ty premiér vyzval, ať se nenechají zapojit do nepokojů, zachovají klid a pořádek.

V Ankaře a na istanbulském náměstí Taksim, které je symbolem protestů, mezitím stály davy premiérových odpůrců. Ti vše vidí jinak:

"Ať jde sem a poslechne si ty lidi tady. Neměl by mluvit k půlce národa, ale k celému národu. Měl by pracovat pro demokratické Turecko"

Protesty začaly před více než týdnem v Istanbulu. Když policie násilně rozehnala demonstranty proti obchodnímu centru, lidé se obrátili proti vládě a nepokoje se rozšířily do většiny větších měst.

„V minulých volbách v roce 2011 získal Erduan bezmála 50 procent hlasů, připomněl komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. „Usiluje o to, aby se stal prezidentem a zároveň, aby se před tím změnil turecký volební systém.“

Potřeboval by změnit ústavu. A k tomu je třeba velké popularity, kterou nyní Erduan ztrácí, poznamenal Slezák.

mkp, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme