Turecký premiér je na návštěvě Ruska

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan je na návštěvě Ruska, kde se má sejít i s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Cílem jejich setkání má být posílení obchodních styků obou zemí, mimo jiné i na poli nukleární energetiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem | Zdroj: Reuters

Ruská státní firma totiž vyhrála projekt na výstavbu první jaderné elektrárny na území Turecka. S ohledem na situaci v Japonsku chce Erdogan požádat ruskou stranu, aby ještě více dbala při vytváření projektu na otázku bezpečnosti a ochrany proti případným přírodním katastrofám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzku sleduje i spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová

Turecký ministr energetiky uvedl, že plánovaná turecká elektrárna má být chráněna proti otřesům do výše 8 stupňů Richterovy škály a přiznal, že budou v Rusku hovořit i o možném zvýšení ochrany. Turecko totiž leží v poměrně aktivní zóně, co se týká zemětřesení.

Podle některých kritiků je celý nápad výstavby jaderné elektrárny v Turecku chybou.

Turecko a Rusko se už delší dobu také snaží rozvíjet vzájemný obchod. Vloni se například obě země dohodly, že chtějí, aby se v příštích pěti letech vzájemný obchod zvýšil z 26 miliard dolarů na 100 miliard dolarů ročně. Turecko se za posledních 8 let vlády Strany spravedlnosti a rozvoje zaměřuje na své nejbližší sousedy na východě a také na Rusko. Právě díky tomu se vztahy Ruska a Turecka v obchodní rovině velmi zlepšily.

Zrušení turistických víz

Jedním z dalších témat schůzky je zrušení turistických víz obou zemí. Dnešní schůzka má být posledním krokem k tomu, aby vízová povinnost pro turisty z obou zemí skončila. Konkrétně tedy Rusko a Turecko nebude požadovat víza u lidí, kteří budou cestovat v zemích maximálně po dobu 30 dní. Obě země si od toho slibují také posílení vzájemného turismu.

Podle posledních průzkumů je mezi Rusy Turecko velmi oblíbenou destinací. Jen za minulý rok navštívily Turecko přes 3 miliony ruských turistů, což je staví na druhé místo po turistech z Německa. Zrušení vízové povinnosti by mělo ještě zjednodušit jejich cestování do země.

Lenka Rafaelová, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme