Turecký premiér: Nikdo nesmí útočit na turkmenskou menšinu v Sýrii

Rusko bude podle mluvčího vlády Dmitrije Peskova pokračovat v náletech na pozice syrských povstalců poblíž tureckých hranic. Moskvu neodradí ani včerejší incident, při kterém turecké letectvo sestřelilo ruský stíhací bombardér. Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes řekl, že nikdo nesmí pod záminkou války proti takzvanému Islámskému státu útočit na turkmenskou menšinu v Sýrii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Ahmet Davutoglu

Turecký premiér Ahmet Davutoglu | Zdroj: Reuters

Turkméni jsou etničtí Turci. Na severu Sýrie žijí už od konce 11. století nejen v provincii Lattákia, ale i v okolí Aleppa a na dalších místech. Jejich počet je podle odhadů od několika set tisíc po několik milionů.

Během války v Sýrii se sjednotili pod Syrskou turkmenskou radu a vytvořili vlastní vojenské křídlo, které má bránit turkmenské enklávy. Turkmenské jednotky jsou součástí Syrské svobodné armády a bojují proti režimu Bašára Asada. Jsou ale proti rozpadu Sýrie.

Turecko tuto menšinu podporuje. Jeho armáda má v Sýrii údajně výcvikový tábor, kde turkmenské brigády cvičí. Ruské bitevníky prý včera právě proti Turkménům útočily.

Jednoho ze sestřelených ruských pilotů zřejmě zachránila syrská armáda

Číst článek

Velitel turkmenské brigády tvrdí, že v oblasti žádní radikální islamisté nepůsobí. V posledních týdnech prý naopak turkmenské jednotky osvobodily několik syrských vesnic od bojovníků takzvaného Islámského státu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme