Turecký premiér plánuje rozdělit Istanbul na dvě města

Istanbul, město rozkročené na dvou kontinentech, by se mohl rozdělit na dvě části, evropskou a asijskou. Je přelidněný a dvě půlky by bylo snazší spravovat. Takto radikální plán navrhuje bývalý starosta města, dnes turecký premiér Recep Erdogan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Istanbul | Foto: Břetislav Tureček

V Istanbulu v současné době žije už 17 milion obyvatel. Ti zatím plán na rozdělení města považují za šílený. „Nějaké změny by ale městu prospěly,“ říká spolupracovník ČRo Tomáš Bahník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo Tomáš Bahník ve Světě i druhé.

Turecká metropole totiž řeší několik zásadních problémů. Jedním z nich je například dopravní situace ve městě, kdy každý obyvatel Istanbulu tráví i několik hodin denně v dopravní zácpě. Problémem je ale třeba i nekoordinovaný postup při výstavbě domů ve městě. „Navíc se očekává velké zemětřesení, které by mělo dosáhnout až 8 stupňů Richterovy škály,“ doplňuje Bahník.

Turecký premiér nicméně bližší informace projektu zatím nezveřejnil. Podrobnosti svého plánu chce prozradit až 27. dubna. Obecně by se ale změny mohly týkat například výstavby nového letiště, mostu, podvodního kanálu nebo vylepšení železniční infrastruktury.

Jasné nejsou ani důvody, které ho k této ambici vedou. „Možná, že se chce zpopularizovat před volbami, ale možná má skutečně zájem na tom, aby město fungovalo lépe. A myslím si, že by to bylo ku prospěchu,“ dodává Tomáš Bahník.


Istanbul by se mohl rozdělit na evropskou a asijskou část.

Markéta Bartošová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme