Německo 1:4 Česko

Turecký prezident bude na státní návštěvě v Británii, po 23 letech

Do Velké Británie přijíždí na třídenní státní návštěvu turecký prezident Abdullah Gül. Je to první návštěva turecké hlavy státu v Británii za posledních 23 let. Poslední turecký prezident, který navštívil Británii, byl Ahmet Kenan Evren, který se dostal k moci vojenským převratem v roce 1980.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Abdullah Gül | Zdroj: Reuters

Návštěva Abdullaha Güla ve Velké Británii je jakousi oplátkou za oficiální cestu britské královny Alžběty II. do Turecka v roce 2008. Neoficiálně byl turecký prezident v Londýně před rokem, kdy přebíral prestižní cenu královské společnosti pro zahraniční vztahy.

Pobyt Güla v Londýně je také potvrzením strategického významu, který britská diplomacie přikládá Turecku jako důležitému hráči v současné době. Bez Turecka se neobejde řešení jakékoliv krize na Blízkém východě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě tureckého prezidenta Abdullaha Güla informoval ve Světě o osmé na Rádiu Česko spolupracovník ČRo ve Velké Británii Ivan Kytka

Tématem návštěvy tak bude především situace v Sýrii, poslední vývoj v Libyi nebo nepokoje v Egyptě.

Turecko je pro Evropu důležitým partnerem v blízkovýchodním regionu. Svůj význam si uvědomuje. O členství v Evropské unii požádalo už před desítkami let, stále je ale zemí čekatelskou.

Velká Británie byla až do letošní krize eurozóny společně s Českem jedním z nejodhodlanějších stoupenců zařazení Turecka do EU. Londýn se kvůli tomu dostával do sporů s Německem nebo Francií. Tyto země prosazují unii jako geografický koncept, zatímco pro Brity je EU konceptem volného trhu demokracie a lidských práv.

Konzervativní i labouristické britské vlády tvrdí, že pokud Turecko splní všechny podmínky přístupových rozhovorů, pak má právo na plné členství v EU. Podpora Velké Británie ale není bezvýhradná. Ankara by měla vyřešit otázku severního Kypru a lépe vycházet s kurdskou menšinou.

Vladimír Kroc, Ivan Kytka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme