Turecký soud zbavil armádní velitele obvinění z puče

Turecký soud propustil bývalé armádní velitele letectva a námořnictva, kteří byli od pondělí vyslýcháni v souvislosti s podezřením na přípravu státního převratu. Není jasné, zda oba muži, zadržení začátkem týdne spolu se čtyřiceti dalšími důstojníky, čelí nějakému obvinění. Dalších dvacet vysokých představitelů armády se tento týden ocitlo ve vazbě kvůli údajné přípravě puče z roku 2003. Armáda veškerá obvinění odmítá. Napětí mezi ní a vládou premiéra Erdogana se po posledním kole zatýkání opět zvýšilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modrá mešita

Modrá mešita | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Bývalé velitele vojenského letectva a námořnictva, Ibrahima Firtinu a Özdena Örneka istanbulský soud propustil po schůzce prezidenta Abdullaha Güla, premiéra Recepa Tayyipa a bývalého zástupce náčelníka generálního štábu Ergina Sayguna. Jejich setkání pomohlo zmírnit krizi, která se v zemi prohloubila po pondělím zátahu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Turecku mluvila na Rádiu Česko Klára Stejskalová ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Zadržení velitelé měli údajně v roce 2003 připravovat spiknutí s cílem svrhnout vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), která má kořeny v politickém islámu a v Turecku vládne od roku 2002.

Ve vazbě ale zůstává jedenáct lidí, devět důstojníků v aktivní službě včetně dvou admirálů a dva důstojníci ve výslužbě. Mezi zatčenými a obviněnými jsou armádní špičky, admirálové, bývalí velitelé vojenského námořnictva a letectva, bývalý šéf generálního štábu.

"Kromě útoku na mešity měli údajně lidé převlečení za islámské radikály přepadnout vojenské muzeum, narušováním vzdušného prostoru v oblasti Egejského moře se mělo zvyšovat napětí s Řeckem. Jedna z extrémních variant prý dokonce plánovala sestřelení tureckého letadla a následné obvinění řecké armády. Tyto plány měly vzniknout v letech 2002 až 2003. Armáda si podle policie chtěla naklonit lid na svou stranu a případně převzít moc ve státě," říká Klára Stejskalová ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Vrchní velení armády veškerá obvinění odmítá. Tvrdí, že plány byly pouze součástí cvičení na vojenském semináři.

"Může jít i o to, že se současná proislámská vláda snaží vypořádat s opozicí a oslabit vliv armády," dodává Stejskalová.

Klára Stejskalová, Jan Prokeš, Marek Matlovič, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme